Jabłkowe pancakes z sosem czekoladowym

placki-z-kolorowymi-owocami

Pancaksy, pancakes, czy też pankejki, to amerykańska odmiana naszych placków, które powstają z gęstego jak śmietana ciasta naleśnikowego. To idealny pomysł na śniadanie, podwieczorek czy też deser. Mogą być podawane na ciepło i na zimno.
Dziś moje placuszki są mocno owocowe, ponieważ do ich przygotowania użyłam aż trzech rodzajów owoców: czerwonych porzeczek, borówek amerykańskich i moich ulubionych Jabłek Grójeckich.
Zapytacie gdzie się schowały jabłka, bo nie widać, aby pankejki były nimi posypane? Rozwiązanie tej tajemnicy znajdziecie poniżej w przepisie na jabłkowe pancakes z sosem czekoladowym.

Na blogu znajdziecie też inne pyszne przepisy, w których wykorzystałam Jabłka Grójeckie:

Jabłka Grójeckie - nieco historii

Region grójecki powszechnie nazywany jest "Największym Sadem Europy". Historia sadownictwa w tym regionie jest bardzo długa i sięga połowy XVI w., kiedy to królowa Bona, otrzymawszy ogromne połacie ziemi, przeznaczyła je pod plantacje drzew owocowych, w szczególności jabłoni. "Jabłka z Grójca" przez kolejne stulecia dostarczane były na królewskie stoły, a kultura sadownicza prężnie się rozwijała. Szczególne zasłużyli się dla niej duchowni: Roch Wójcicki z Belska, ks. Niedźwiecki z Łęczeszyc, Stefan Regulski z Goszczyna. W 1918 r. za sprawą Jana Cieślaka w Podgórzycach powstała pierwsza w Polsce przechowywalnia owoców. Po II wojnie światowej powołano Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa i w Nowej Wsi założono Zakład Doświadczalny Instytutu jako wzorcowe gospodarstwo upraw. Obecnie na terenie grójecczyzny uprawia się sady karłowe, które dostarczają ok 40% krajowych upraw. Warto dodać, że w niektórych gminach ich intensywność sięga nawet 70%. 

Badania pokazują (ankiety, badania marketingowe), że Grójec - i gminy ościenne - rozpoznawane są jako zagłębie sadownictwa, to wciąż zbyt mała jest rozpoznawalność marki "Jabłka Grójeckie" z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym, jako produktu regionalnego, tradycyjnego. 
Dzięki zaangażowaniu władz Stowarzyszenia w 2011 r. Jabłka Grójeckie zostały zarejestrowane w systemie Chronionego Oznaczenia Geograficznego.
Obecnie Stowarzyszenie Sady Grójeckie zrzesza ponad 500 producentów posiadających prawo do znakowania swoich jabłek unijnym znakiem ChOG. 

Certyfikowane Jabłka Grójeckie
- są dziedzictwem regionalnym Mazowsza, dumą regionu i kraju
- są inne niż produkty masowe (tylko klasa premium i ekstra I)
- posiadają gwarancję wysokiej jakości
- podlegają surowym przepisom produkcji i kontroli
- mają bogatą, udokumentowaną historię

Jabłkowe pancakes z sosem czekoladowym
Czas przygotowania: 30 minut

Składniki
Ciasto:
 • 2 Jabłka Grójeckie Jonaprince
 • 300 g mąki pszennej
 • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
 • szczypta soli
 • 375 ml mleka
 • 2 jajka
 • 65 g oleju
 • 2 łyżki cukru pudru
Sos czekoladowy:
 • 100 g mlecznej czekolady
 • 1 łyżeczka masła
 • 6 łyżeczek mleka 

Dodatkowo:
 • owoce do przybrania Wykonanie:
Jabłka obieramy ze skórki, usuwamy gniazdka nasienne i kroimy w kostkę. Wrzucamy do miski, wlewamy pół szklanki mleka i blendujemy na gładka masę. Następnie dodajemy pozostałe mleko, mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i resztę składników na ciasto. Wszystko dokładnie miksujemy, aż do połączenia się składników.
Teraz przygotowujemy sos. 
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej na małym ogniu (do większego garnka z wodą wstawiamy mniejsze naczynie, do którego wrzucamy pokrojoną w  kawałki czekoladę). Dodajemy mleko i masło. Wszystko dokładnie mieszamy do połączenia się składników. 

Naczynie zdejmujemy z garnka i sos odstawiamy do wystygnięcia. Im zimniejszy będzie sos, tym bardziej będzie gęstniał.
Placki smażymy na suchej patelni, wylewając po jednej łyżce ciasta na każdy placuszek. Smażymy z jednej strony, aż do uzyskania złotego koloru, a następnie przekładamy na drugą.
Placuszki podajemy polane sosem czekoladowym i posypane owocami.Komentarze