Pudding chia z pieczonym jabłkiem

sloiczki-z-musem-na-niebieskiej-tacy

Nie przypuszczałam, że pudding z chia i pieczone jabłka to będzie duet idealny! I właśnie dziś na taki smakowity duet Was zapraszam. Jest banalnie prosty w przygotowaniu - pudding tak na prawdę robi się sam - wystarczy tylko wymieszać nasionka z jogurtem. A potem tylko upiec jabłka - tym razem użyłam moich ulubionych Jabłek Grójeckich z odmiany Jonaprince - a później je zmiksować i gotowe. Na wierzch Wasze ulubione owoce, ja dałam borówki amerykańskie, i mamy pyszny i zdrowy deser, któremu nikt się nie oprze.
Parę słów o jabłkach Grójeckich

Region grójecki powszechnie nazywany jest "Największym Sadem Europy". Historia sadownictwa w tym regionie jest bardzo długa i sięga połowy XVI w., kiedy to królowa Bona, otrzymawszy ogromne połacie ziemi, przeznaczyła je pod plantacje drzew owocowych, w szczególności jabłoni. "Jabłka z Grójca" przez kolejne stulecia dostarczane były na królewskie stoły, a kultura sadownicza prężnie się rozwijała. Szczególne zasłużyli się dla niej duchowni: Roch Wójcicki z Belska, ks. Niedźwiecki z Łęczeszyc, Stefan Regulski z Goszczyna. W 1918 r. za sprawą Jana Cieślaka w Podgórzycach powstała pierwsza w Polsce przechowywalnia owoców. Po II wojnie światowej powołano Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa i w Nowej Wsi założono Zakład Doświadczalny Instytutu jako wzorcowe gospodarstwo upraw. Obecnie na terenie grójecczyzny uprawia się sady karłowe, które dostarczają ok 40% krajowych upraw. Warto dodać, że w niektórych gminach ich intensywność sięga nawet 70%.
Badania pokazują (ankiety, badania marketingowe), że Grójec - i gminy ościenne - rozpoznawane są jako zagłębie sadownictwa, to wciąż zbyt mała jest rozpoznawalność marki "Jabłka Grójeckie" z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym, jako produktu regionalnego, tradycyjnego. 
Dzięki zaangażowaniu władz Stowarzyszenia w 2011 r. Jabłka Grójeckie zostały zarejestrowane w systemie Chronionego Oznaczenia Geograficznego.
Obecnie Stowarzyszenie Sady Grójeckie zrzesza ponad 400 producentów posiadających prawo do znakowania swoich jabłek unijnym znakiem ChOG. 

Certyfikowane Jabłka Grójeckie
- są dziedzictwem regionalnym Mazowsza, dumą regionu i kraju
- są inne niż produkty masowe (tylko klasa premium i ekstra I)
- posiadają gwarancję wysokiej jakości
- podlegają surowym przepisom produkcji i kontroli
- mają bogatą, udokumentowaną historię

ODMIANA JONAPRINCE
​​Idealne​ ​ przede​ ​ wszystkim​ ​ jako​ ​ krucha​ ​ i​ ​ słodka​ ​ przekąska, ​ ​ są​ ​ doskonałe​ ​ na surowo. ​ Dzięki​ ​ kwaskowej​ nucie​ są wyraziste​ w smaku​. Najczęściej wykorzystywane​ ​ w​ ​ przetworach​ ​ -​ ​ dżemach​ ​ i musach, ​ ​ ale​ ​ także​ ​ wybornie​ ​ smakują​ ​ jako​ ​ dodatek​ ​ do​ ​ kaczki​ ​ i​ ​dziczyzny​ ​ oraz​ ​ ciast, naleśników​ i​​  racuchów.

Pudding chia z pieczonym jabłkiem
Czas przygotowania:  40 minut + czas oczekiwania
Składniki
Pudding:
  • 4 łyżeczki nasion chia
  • 250 ml naturalnego gęstego jogurtu
  • 1 łyżeczka miodu
  • 2 garści borówek amerykańskich 
  • listki melisy lub mięty
Pieczone jabłka:
  • 4 Jabłka Grójeckie Jonaprince
  • spora szczypta cynamonu
  • szczypta kardamonu
  • szczypta goździków  
Wykonanie:

Z jabłek wydrążamy gniazdka nasienne i kroimy na pół. Owoce układamy w żaroodpornym naczyniu, posypujemy przyprawami i pieczemy przez około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza. Naczynie z owocami wyjmujemy z piekarnika, a gdy lekko ostygną zdejmujemy z nich skórkę i dokładnie blendujemy.
W międzyczasie jogurt umieszczamy w misce, dodajemy nasionka chia, miód i dokładnie mieszamy. Przekładamy do słoiczków. Słoiczki przykrywamy i chowamy do lodówki na całą noc lub na minimum 4 godziny. 
Po upływie tego czasu słoiczki wyjmujemy z lodówki, na wierzchu układamy mus jabłkowy, garść borówek i listki ziół.


Komentarze