Tabarca, mała wyspa w pobliżu Alicante

Tabarca, Alicante


Jeśli będziesz w Alicante na Costa Blanca, to koniecznie musisz się wybrać na Tabarca, malowniczą wysepkę położoną właśnie w okolicy Alicante i Santa Pola. Wyspa ta ma 0,3 km2 powierzchni i spokojnie można ją obejść w dwie godziny. Natomiast warto tu zostać trochę dłużej, żeby pochodzić po jej uliczkach, wykąpać się  w morzu, ponurkować czy coś zjeść. Można tu też przenocować, bo zamieszkana część wysepki, w której czas się zatrzymał, przepięknie wygląda nocą.

Na Tabarca dostaniesz się łodzią firmy Kontiki, która cumuje przy nabrzeżu w Alicante. Rejs w jedną stronę trwa około 6o minut. Jest też inna opcja, czyli rejs z miejscowości Santa Pola.


Hiszpania na blogu

Więcej o tym co jeszcze warto zwiedzić w Hiszpanii poczytasz w moich poprzednich wpisach:


Tabarca, mała wyspa w pobliżu Alicante

Tabarca, to piękna wysepka o długości 1800 m i szerokości 380 m. Jest oddalona od Alicante około 20 km i 8  km od Santa Pola. Jest największą wyspą z archipelagu składającego się z kilkunastu niewielkich wysepek, a jednocześnie najmniejszą zamieszaną wyspą w Hiszpanii.

Dzieli się na dwie części, które są połączone wąskim przesmykiem, w którym znajduje się port. Wschodnia część jest niezamieszkana i porośnięta roślinnością wydmową. Znajduje się tutaj latarnia morska z końca XIX wieku, cmentarz i ruiny fortu. Natomiast część zachodnia, czyli Isla Plana o Nueva Tabarca jest zamieszkana. Jest zabudowana starą architekturą rybacką, znajduje się tutaj kościół i rynek, bary i sklepy.  Na początku XX mieszkało tu około 1000 osób, była tu szkoła i nieliczne urzędy państwowe. Obecnie na stałe mieszka tu zaledwie 60 osób.

Po wyspie nie poruszają się żadne samochody, tylko wózki widłowe i małe pojazdy transportowe. Obecnie został tu utworzony rezerwat przyrody Reserva marina de la Isla de Tabarca, który chroni unikalna faunę i florę tego miejsca.


Bilety kupisz online tu → https://cruceroskontiki.com/venta-de-tickets/, ewentualnie w kasie w porcie: Kontiki Alacant-Tabarca, Passeig Màrtirs de la Llibertat, S/N. Bilet w dwie strony z Alicante kosztuje 22 euro.


Komentarze