Chipiona, malownicze miasteczko w Andaluzji


Wraz z nastaniem Nowego Roku powoli zaczynamy już planować kolejne wakacje. Ale zanim ustalimy co, jak, gdzie i kiedy, to wracamy wspomnieniami do naszego ostatniego pobyty w Andaluzji. Tym razem odwiedziłyśmy Hiszpanię na początku listopada. Taki termin ma same plusy: nie ma już tłumu turystów, nie ma upałów, panujących tu od maja do września,  a ceny biletów lotniczych i noclegów są zdecydowanie niższe niż w  sezonie.
Leciałyśmy samolotem bezpośrednio do Malagi, tam zatrzymałyśmy się na 2 dni, po czym pojechałyśmy autobusem do Sewilli, aby potem przenieść się do Jerez de la Frontera i przy okazji wpaść także do Sanlúcar de Barrameda i do Chipiony właśnie. Przy kolejnej wizycie w Andaluzji na pewno zatrzymamy się tu na dłużej, bo Chipiona jest przepięknym i klimatycznym miasteczkiem.

Na blogu poczytacie także o innych miejscach w Hiszpanii, które są warte zwiedzenia:Plaza de Juan Carlos I

Chipiona, malownicze miasteczko w Andaluzji

Chipiona to niewielka gmina położona w Andaluzji w prowincji Kadyks nad samym Oceanem Atlantyckim.  Zajmuje ona obszar niespełna 33 kilometrów kwadratowych. Postrzegana jest głównie jako pięknie i malownicze miejsce na letnie wakacje. Poza sezonem jest nieco wymarła, ale według mnie ma to swój ogromny urok. Jest także znana i odwiedzana przez fanów Rocio Jurado, znamienitej hiszpańskiej śpiewaczki i aktorki, która tutaj właśnie się urodziła.
Przechadzamy się po wąskich uliczkach Chipiony. Są bardzo kolorowe i malownicze. Andaluzja to najcieplejszy region Hiszpania i w listopadzie temperatura wahają się tu w okolicach 20 stopni Celsjusza, dlatego wszędzie jest zielono i kwitną różne gatunki kwiatów.
W czasie letnich miesięcy tętni tu życie, teraz poza sezonem jest cicho i spokojnie. Ulicami przechadzają się tylko nieliczni mieszkańcy, a większość małych domków i segmentów jest pusta. Ogromna ich część jest przeznaczona pod wynajem dla turystów, którzy zjadą tu tłumnie na wiosnę.


Kościół Nuestra Señora de la O

Ulica Isaak Peral

Listopad w Andaluzji


Podczas naszego spaceru po Chipionie zaglądamy też do tradycyjnego andaluzyjskiego baru. Tutaj czas się zatrzymał. W środku panuje wystrój rodem z lat 90-tych, ale nikt się tym nie przejmuje, bo dla Hiszpanów najważniejsze jest dobre towarzystwo i oczywiście pyszne jedzenie. Królują tu tapas, zamawiamy więc patatas alioli (ziemniaki w sosie czosnkowym), boquerones en vinagre ( marynowane w occie małe sardele) oraz tortillę de camarones (omlet z malutkimi krewetkami). Do tego clara, czyli piwo z cytrynową fantą oraz jerez, czyli kieliszek sławnego andaluzyjskiego wina. Potem café con leche (kawa z mlekiem) i café cortado (kawa z kilkoma kroplami mleka) i możemy ruszać dalej.
Patatas alioli y boquerones en vinagre"Tutaj jesteśmy w Andaluzji, gdzie króluje pokój i i radość, i gdzie pośpiech odkładamy na inny dzień" - to takie prawdziwie andaluzyjskie motto na co dzień 😍. Tutaj nikt się nie spieszy, życie płynie leniwie, jest czas na pogawędkę na ulicy ze spotkanym sąsiadem i na kawę w barze.


Wino jerezLatarnia morska
Warto też odwiedzić latarnie morską, która jest jedną z atrakcji Chipiony, jej wysokość sięga 69 metrów i aby wejść na sama górę trzeba pokonać 322 schodki. To najwyższa latarnia morska w Hiszapnii, trzecia co do wysokości w Europie i piąta na świecie. Została zbudowana w 1867 i jest usytuowana w okolicy Punta del Perro. Bilety trzeba kupić w Oficina de turismo.


Chipiona posiada ponad 14 kilometrów wybrzeża, to kilka przepięknych szerokich i długich plaż.  Najpiękniejsze z nich to Cruz del Mar, Playa de Regla, Playa del Camarón, Playa de las Tres Piedras i Playa de la Bayena. Poza sezonem są puste i można po nich spacerować do woli bez tłumów, hałasu i zgiełku. Warto też wspomnieć, że Playa Cruz el Mar i Playa de Regla zostały oznaczone znakiem Niebieska Flaga, który jest przyznawany plażom o wysokim komforcie i czystości.
Playa Cruz del Mar

Idąc ulicą Larga dochodzimy do ulicy Cuatro Esqinas gdzie naszych oczom ukazuje się przepiękna Parroquia de Nuestra Señora de la O. Został zbudowany w 1579 roku w stylu gotyckim i historia mówi, że przedtem znajdowała się tu arabski meczet, czyli mezquita. W XVIII wieku kościół parafialny traci swój styl gotycki,  a pojawia się w nim, zgodnie z ówczesnymi trendami styl barokowy.

Kościół Nuestra Señora de la O

Kościół Nuestra Señora de la O

Kościół Nuestra Señora de la O


Castillo de Chipiona

Plaza del Castillo


Spacerując Playa de Regla docieramy do przepięknego sanktuarium Nuestra Señora de Regla. Do niedawna uważano, ze pochodzi ono z początków XIX wieku, natomiast archeolodzy odkryli, że został ono posadowione na murach  kościoła paleo-chrześcijańskiego i twierdzy Almorawidów, czyli ruchu religijnego, a później dynastii Berberyjskiej z  Sahary. Na początku XX wieko sanktuarium zostało  gruntownie przebudowane do dziś góruje nad zachodnia częścią Chipiony.

Santuario de Nuestra Señora de Regla


Santuario de Nuestra Señora de ReglaKomentarze