12/30/2019

Chipiona, malownicze miasteczko w Andaluzji


Wraz z nastaniem Nowego Roku powoli zaczynamy już planować kolejne wakacje. Ale zanim ustalimy co, jak, gdzie i kiedy, to wracamy wspomnieniami do naszego ostatniego pobyty w Andaluzji. Tym razem odwiedziłyśmy Hiszpanię na początku listopada. Taki termin ma same plusy: nie ma już tłumu turystów, nie ma upałów, panujących tu od maja do września,  a ceny biletów lotniczych i noclegów są zdecydowanie niższe niż w  sezonie.
Leciałyśmy samolotem bezpośrednio do Malagi, tam zatrzymałyśmy się na 2 dni, po czym pojechałyśmy autobusem do Sewilli, aby potem przenieść się do Jerez de la Frontera i przy okazji wpaść także do Sanlúcar de Barrameda i do Chipiony właśnie. Przy kolejnej wizycie w Andaluzji na pewno zatrzymamy się tu na dłużej, bo Chipiona jest przepięknym i klimatycznym miasteczkiem.

Na blogu poczytacie także o innych miejscach w Hiszpanii, które są warte zwiedzenia:Plaza de Juan Carlos I

Chipiona, malownicze miasteczko w Andaluzji

Chipiona to niewielka gmina położona w Andaluzji w prowincji Kadyks nad samym Oceanem Atlantyckim.  Zajmuje ona obszar niespełna 33 kilometrów kwadratowych. Postrzegana jest głównie jako pięknie i malownicze miejsce na letnie wakacje. Poza sezonem jest nieco wymarła, ale według mnie ma to swój ogromny urok. Jest także znana i odwiedzana przez fanów Rocio Jurado, znamienitej hiszpańskiej śpiewaczki i aktorki, która tutaj właśnie się urodziła.
Przechadzamy się po wąskich uliczkach Chipiony. Są bardzo kolorowe i malownicze. Andaluzja to najcieplejszy region Hiszpania i w listopadzie temperatura wahają się tu w okolicach 20 stopni Celsjusza, dlatego wszędzie jest zielono i kwitną różne gatunki kwiatów.
W czasie letnich miesięcy tętni tu życie, teraz poza sezonem jest cicho i spokojnie. Ulicami przechadzają się tylko nieliczni mieszkańcy, a większość małych domków i segmentów jest pusta. Ogromna ich część jest przeznaczona pod wynajem dla turystów, którzy zjadą tu tłumnie na wiosnę.


Kościół Nuestra Señora de la O

Ulica Isaak Peral

Listopad w Andaluzji


Podczas naszego spaceru po Chipionie zaglądamy też do tradycyjnego andaluzyjskiego baru. Tutaj czas się zatrzymał. W środku panuje wystrój rodem z lat 90-tych, ale nikt się tym nie przejmuje, bo dla Hiszpanów najważniejsze jest dobre towarzystwo i oczywiście pyszne jedzenie. Królują tu tapas, zamawiamy więc patatas alioli (ziemniaki w sosie czosnkowym), boquerones en vinagre ( marynowane w occie małe sardele) oraz tortillę de camarones (omlet z malutkimi krewetkami). Do tego clara, czyli piwo z cytrynową fantą oraz jerez, czyli kieliszek sławnego andaluzyjskiego wina. Potem café con leche (kawa z mlekiem) i café cortado (kawa z kilkoma kroplami mleka) i możemy ruszać dalej.
Patatas alioli y boquerones en vinagre"Tutaj jesteśmy w Andaluzji, gdzie króluje pokój i i radość, i gdzie pośpiech odkładamy na inny dzień" - to takie prawdziwie andaluzyjskie motto na co dzień 😍. Tutaj nikt się nie spieszy, życie płynie leniwie, jest czas na pogawędkę na ulicy ze spotkanym sąsiadem i na kawę w barze.


Wino jerezLatarnia morska
Warto też odwiedzić latarnie morską, która jest jedną z atrakcji Chipiony, jej wysokość sięga 69 metrów i aby wejść na sama górę trzeba pokonać 322 schodki. To najwyższa latarnia morska w Hiszapnii, trzecia co do wysokości w Europie i piąta na świecie. Została zbudowana w 1867 i jest usytuowana w okolicy Punta del Perro. Bilety trzeba kupić w Oficina de turismo.


Chipiona posiada ponad 14 kilometrów wybrzeża, to kilka przepięknych szerokich i długich plaż.  Najpiękniejsze z nich to Cruz del Mar, Playa de Regla, Playa del Camarón, Playa de las Tres Piedras i Playa de la Bayena. Poza sezonem są puste i można po nich spacerować do woli bez tłumów, hałasu i zgiełku. Warto też wspomnieć, że Playa Cruz el Mar i Playa de Regla zostały oznaczone znakiem Niebieska Flaga, który jest przyznawany plażom o wysokim komforcie i czystości.
Playa Cruz del Mar

Idąc ulicą Larga dochodzimy do ulicy Cuatro Esqinas gdzie naszych oczom ukazuje się przepiękna Parroquia de Nuestra Señora de la O. Został zbudowany w 1579 roku w stylu gotyckim i historia mówi, że przedtem znajdowała się tu arabski meczet, czyli mezquita. W XVIII wieku kościół parafialny traci swój styl gotycki,  a pojawia się w nim, zgodnie z ówczesnymi trendami styl barokowy.

Kościół Nuestra Señora de la O

Kościół Nuestra Señora de la O

Kościół Nuestra Señora de la O


Castillo de Chipiona

Plaza del Castillo


Spacerując Playa de Regla docieramy do przepięknego sanktuarium Nuestra Señora de Regla. Do niedawna uważano, ze pochodzi ono z początków XIX wieku, natomiast archeolodzy odkryli, że został ono posadowione na murach  kościoła paleo-chrześcijańskiego i twierdzy Almorawidów, czyli ruchu religijnego, a później dynastii Berberyjskiej z  Sahary. Na początku XX wieko sanktuarium zostało  gruntownie przebudowane do dziś góruje nad zachodnia częścią Chipiony.

Santuario de Nuestra Señora de Regla


Santuario de Nuestra Señora de Regla
Print Friendly and PDF

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza