Ronda - hiszpańskie miasto na skałach

domy-zaiweszone-na-skalach
Mirador de Ronda

W drodze z Jerez de la Frontera do Malagi odwiedzamy przepiękne i malowniczo położone miasteczko Ronda. To obowiązkowy przystanek na tej trasie, zaraz po Caminito del Rey. Ronda to prawdziwa andaluzyjska perełka znajdująca się po obydwu stronach wąwozu El Tajo, znana z casas colgantes, czyli wiszących domów. Ten widok robi niesamowite wrażenie! Dlatego mówi się o niej, że jest miastem zawieszonym na skałach. 


O Hiszpanii

Na blogu poczytacie także o innych miejscach w Hiszpanii, które warto zobaczyć. Zdecydowanie warto tu przyjechać na dłużej.


 

Ronda - hiszpańskie miasto na skałach

Ronda to miasteczko w Andaluzji, położone w prowincji Malaga na wysokości 723 m.n.p.m i usytuowane po obydwu stronach wąwozu rzeki Quadalevin. Otaczają ją trzy pasma górskie: Sierra de las Nieves, Sierra de Grazalema i Sierra Bermeja, przez co droga, która do niej prowadzi jest niezwykle malownicza i urozmaicona. Miasteczko, którego historia sięga VI p.n.e. (wtedy było celtycką osadą) jest podzielone na dwie dzielnice: arabską, czyli Ciudad i tę powstałą po rekonkwiście, czyli Mercadillo. Wcześniej w 713 roku podczas arabskiego podboju Hiszpanii przeszła w muzułmańskie ręce. Po siedmiu wiekach rządów muzułmańskiego kalifatu przeszła w ręce króla Ferdynanda Katolickiego. To za jego rządów w XV wieku powstała tu większość kościołów, pałaców i klasztorów. Dziś Ronda  liczy około 24 tysięcy mieszkańców. 
Spędziłyśmy tutaj tylko kilka godzin i na pobieżne zwiedzanie w sumie jest to czas wystarczający, ale gdybyście się chcieli wgryźć bardziej w jej historię, to warto tu przyjechać na dłużej. Jest co robić i oglądać!


Wąwóz El Tajo

Puente Nuevo
Puente Nuevo
Puente Nuevo, czyli Nowy Most to zdecydowanie największa atrakcja Rondy. Łączy on nową i starą cześć miasta. Zbudowany został w 1793 roku i ma około 100 metrów wysokości. Z mostu rozpościera się przepiękny widok na wąwóz El Tajo oraz pasma górskie, które okalają Rondę. Ten obraz zapiera dech w piersi! To właśnie w okolicach tego mostu znajdują się dwa najpiękniejsze punkty widokowe.

Plaza de Toros


Korrida Real Maestranza de Caballeria, to najstarsza Plaza de Toros w Hiszpanii, na której odbywały się walki byków. Wybudowano ją w latach 1783-1785.  To właśnie z Rondy wywodzą się najsłynniejsze hiszpańskie rody torreadorów, rodziny Romero i Ordóñez. Ich postaci można podziwiać właśnie  przed Muzeum  Corridy.Kolejną atrakcją Rondy są jej wąskie uliczki i zakamarki. Można po nich spacerować bez końca! Ja osobiście uwielbiam klimat południowych hiszpańskich miasteczek, gdzie czas płynie leniwie i bez pośpiechu. Można się tu zatopić w andaluzyjskim klimacie, porozmawiać z mieszkańcami, którzy chętnie odpowiadają na nasze pytania.

Muzeum Lara


Plaza de EspañaPalacio de Mondragón
 
Palacio de Mondragón to mały pałacyk zlokalizowany w arabskiej części Rondy. Pochodzi z XIV wieku i był zamieszkany przez mauretańskiego króla Abd Al Malik. W XV wieku, wraz z całym miasteczkiem, został przejęty przez Królów Katolickich. Stąd też mieszają się nim dwa style: arabski i chrześcijański. W Hiszpanii połączenie tych dwóch stylów architektonicznych przyjęło nazwę mudejar.  W obecnej chwili w budynku znajduje się Muzeum Miejskie.


Plaza de la Merced

Iglesia del Espíritu Santo


Puerta de Almocábar znajduje się od strony południowego wjazdu do Rondy, czyli jej arabskiej części. Brama została zbudowana w XIII wieku, a następnie zmodyfikowana w czasach Karola V. Były to mury obronne miasteczka, a przylegające do bramy dwie wieże służyły strażnikom za noclegownię. Obok znajduje się stary cmentarz muzułmański, a na wprost jest Plaza de San Francisco, gdzie w 1485 zgromadziły się wojska armii kastylijskiej. Ich działania zakończyły trwającą siedem wieków dominację arabską.

Puerta de Almocábar 

Po dniu pełnym wrażeń, ruszamy samochodem w stronę Malagi. Dzieli nas od niej odległość około 100 km i czekają piękne widoki za oknem. Trasa wije się pomiędzy pasmami gór, więc pogoda po drodze jest zmienna.

Komentarze