San Vicente de la Barquera - wioska rybacka w Kantabrii

szklanka-z-plynem

Hiszpańska Kantabria, to miejsce gdzie natura i zielone góry tworzą malowniczą parę. Jest też trzeci bohater tego regionu, czyli Może Kantabryjskie z jego przepięknie położonymi plażami. Tym razem ruszamy na zachód od Santander w stronę Galicji w poszukiwaniu malowniczych miasteczek i wiosek. Naszym celem jest portowa miejscowość San Vicente de la Barquera.

Zapraszam Was w wirtualną podróż w miejsce, które zachwyca swoją architekturą, rozległymi rozlewiskami, uroczymi plażami i imponującymi odpływami, które w przeciągi kilku godzin diametralnie zmieniaj krajobraz wokół San Vicente.

Więcej o Kantabrii poczytacie tutaj → Kantabria, hiszpańska kraina która zachwyca

 

lodki-na-wodzie

San Vicente de la Barquera


 

San Vicente de la Barquera - wioska rybacka w Kantabrii

Po kilku dniach w Santander  → rejs po zatoce Santander, ruszamy na zachód do malowniczej rybackiej wioski, które jest oddalona od stolicy Kantabrii o  czterdzieści parę kilometrów. San Vicente de la Barquera to dawna ostoja rybacka, w której znajdziemy jedne z najbardziej malowniczych widoków na wybrzeżu Kantabrii, z plażami i starymi zabudowaniami na tle pokrytych śniegiem gór Picos de Europa. Jest przepięknie położona, znajduje się w zielonym Parku Krajobrazowym Oyambre z malowniczym ujściem rzeki do oceanu. Ta wioska rybacka, to jedno z najpopularniejszych miejsc przystankowych podczas trasy pielgrzymkowej do Santiago de Compostela Camino del Norte.

Centrum miasteczka wznosi się na klifie otoczonym morzem i ujściami rzeki. Ogromne rozlewiska mieszają w sobie słodkie wody rzek Escudo i Gandarilla ze słonymi wodami Morza Kantabryjskiego. Codziennie można tu obserwować niezwykły spektakl spowodowany odpływami i przypływami. W przeciągu kilku godzin krajobraz zmienia się prawie całkowicie odsłaniając  malownicze bagna.W 1987 r. zabytkowa część San Vicente została wpisana na listę dóbr kultury. Stare miasto  to interesująca kolekcja zabytków, do których należą zbudowany między XIII a XVI wiekiem gotycki kościół Santa María de los Ángeles, Torre del Preboste z XIII wieku, zamek i pozostałości murów obronnych z XIII wieku,  XVIII-wieczny Parral oraz renesansowy pałac rodziny Corro, w którym obecnie znajduje się ratusz.

Będąc w San Vicente warto też zwrócić uwagę na mosty. Najpiękniejszy i najdłuższy z nich to most Maza z 32 arkadami. Jego pierwotna drewniana wersja powstała w VI wieku, natomiast w XV wieku na jego bazie powstał most kamienny o długości 500 metrów. Zabytkowy most jest przerzucony przez rozlewiska ujścia dwóch rzek: Rio de Pombo i Rio de Rubin. Ten most jest jednym z najważniejszych symboli tej rybackiej wioski.

Miasteczko posiada również wiele wspaniałych plaż. Zaliczana jest do nich Fuentes, pocztówkowy zaułek z krystaliczną wodą i piaskiem w kolorze kości słoniowej. Dla odmiany Merón to bardzo szeroka plaża o długości 3 km z pięknym piaskiem, ale chłodną wodą.  Najsłynniejsza jest plaża Oyambre, która jest położna na terenie w Parku Naturalnego. Liczy sobie prawie dwa kilometry długości i ma  około 20 metrów szerokości. Złoty drobny piasek, rozległe wydmy, szmaragdowa i otaczająca plażę zieleń tworzą razem niezapomniany widok. Plaża przyciąga surferów z całej Europy – a nawet świata – którzy czekają na swoją wymarzoną falę “vaca”. Jest to rodzaj bardzo wysokiej i długiej fali. 


Kościół Ntra Sra. de los Ángeles

Widok na rozlewiska  Brazo Mayor

Kościół Santa Maria de Los AngelesPlaza Jose Antonio


Oczywiście podczas naszej wizyty w San Vicente gastronomia jest istotnym punktem programu. Morski charakter jest wyraźnie widoczny w tutejszej kuchni, na którą składają się doskonałe ryby i owoce morza. Produkty te są głównym składnikiem i surowcem wykorzystywanym w rozlicznych barach i restauracjach. Większość lokali znajduje się w okolicach portu i przy ulicach Soportales i Miramar. Zjemy tu świeże produkty, w które są bogate wody Morza Kantabryjskiego, między innymi smażone kalmary, ślimaki, marynowane anchois, ośmiornicę po galicyjsku i w occie, krewetki w czosnku i grillowane oraz mule w białym winie.
 

Komentarze