Sewilla - La Giralda i Real Alcázar

wieza-kosciola-drzewa

W trakcie podroży po Andaluzji nie sposób ominąć przepiękniej Sewilli. W związku z tym po dwóch dniach spędzonych w Maladze ruszamy w podroż. Kierunek - Sewilla właśnie! Do obejrzenia mamy kilka przepięknych miejsc: Plac Hiszpański, dzielnice Triana, wieża La Giralda, katedra i pałac Real Alcázar. A ponieważ zrobiłam mnóstwo zdjęć i nie mogłam się zdecydować, które dodać do wpisu więc postanowiłam zrobić dwa 😀. Dzisiaj zapraszam w podróż po wieży, katedrze i pałacu.

W dole Patio de Naranjos

Ogrody Real Alcázar

Sewilla - La Giralda i Real Alcázar

W końcu udało się nam się trafić do Sewilli na trochę dłużej. Sewilla to stolica Andaluzji i jedno z piękniejszych miast w tej hiszpańskiej prowincji, a także największe miasto w tym regionie. To także duży port położony nad rzeką Gwadalkiwir.

Podczas siedmiu wieków panowania islamu Andaluzja była ośrodkiem wysokozaawansowanej cywilizacji, ale opinia regionu bogatego i gościnnego sięga dużo wcześniejszych czasów, czyli rzymskiej prowincji Betyki, kiedy to ta część Hiszpanii dostarczała luksusowych towarów i i była wzorem życia dla koneserów i znawców starożytnego imperium.

W Sewilli zachowały się trzy szczególnie ważne zabytki architektury oraz wiele miejsc związanych z historią, ale tak naprawdę, to słynie ona z zupełnie innych powodów. Jest największym miastem południowej Hiszpanii, domem Carmen (bohaterki opery Bizeta) i uwodziciela Don Juana.

Sewillę dzieli na pół rzeka Gwadalkiwir. Stare miasto znajduje się na jej wschodnim brzegu. To tutaj zwiedzicie wieżę Giralda, katedrę i Alkazar. S to obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Sewilli. Tuż obok znajdują się ciasne uliczki Barrio Santa Cruz, czyli średniowiecznej dzielnicy żydowskiej.


Wieża La Giralda

 La Giralda to 93-metrowa prostokąta wieża, która jest znakiem firmowym miasta. Jest ona jedynym ocalałym minaretem meczetu wzniesionego  w latach 1184-1196, a zburzonego 100 lat później. Koniecznie trzeba się wspiąć na dzwonnicę, żeby zobaczyć rozległą panoramę Sewilli. Jej nazwa pochodzi od słowa giradillo, który oznacza wiatrowskaz. Umieszczony on był na jej szczycie.

Piękno wieży polega na grze cieni ażurowej plecionki z cegły, niknącej w licznych niszach i oknach zwieńczonych łukami. Efekt harmonii został nieco zakłócony, gdy w okresie renesansu zostały dobudowane balkony i czterokondygnacyjna dzwonnica. Mimo tego nadal zostaje idealną syntezą formy i zdobnictwa, zaliczając się do najpiękniejszych zabytków świata  islamu.


Wieża la Giralda


La Giralda nocą


Widok z La Giralda na Sewillę

Katedra

Sewilska katedra została wybudowana w latach 1402-1506. Posiada 5 przestronnych naw, dużą kaplicę główną oddzieloną kratą z kutego żelaza, oraz sklepienie, które wznosi się 56 metrów nad transeptem (prostopadłą nawą do nawy głównej).

Do katedry wchodzi się przez patio de Naranjos. Jest to dzieciniec głównego meczetu miasta, królują tu drzewka pomarańczowe i fontanna z czasów Maurów, używana do rytualnych ablucji przed wejściem do meczetu. Z tego miejsca do wnetrza świątyni prowadzi Puerto de Lagarto.

Wnętrze katedry kryje wiele skarbów: obrazy Murilla, Zurbarana, Goi, krzyż wykonany z pierwszego złota przywiezionego przez Kolumba z Ameryki i pomnik nagrobny, w którym rzekomo spoczywają zwłoki odkrywcy.


Grób Krzysztofa Kolumba


Katedra


Katedra nocą


Real Alcázar

Sewilski alkazar jest dużo mniej imponujący i wystawny niż Alhambra w Granadzie, ale ma swój własny urok wynikający z atmosfery prywatności i troski o polichromiczne detale.  Fantazyjne posadzki, ściany i sufity są misternymi dziełami sztuki. Warto przed wszystkim zwrócić uwagę na Salę Ambasadorów - to najwspanialsze pomieszczenie w pałacu, Salę Kapitularna z obrazami Murilla, Dziedziniec Panien oraz Dziedziniec Lalek.
Władcy Sewilli zajmowali alkazar już od czasów rzymskich. za panowania Almohadów zamek zamieniono w cytadelę, która stanowiła centralny punkt umocnień w mieście. Część jej murów zachowała się do dzisiaj.
Przez czterysta lat po rekonkwiście Sewilla była ulubionym miastem hiszpańskich królów. Jeden z nich Piotr Okrutny (Pedro Cruel) podjął się całkowitej przebudowy dotychczasowego pałacu i zatrudnił budowniczych z Granady. Mimo licznych prac konserwatorskich przeprowadzanych po pożarach i trzęsieniach ziemi można zobaczyć mnóstwo przykładów przepięknej architektury mudejar. Jest to styl rozwinięty przez Maurów pracujących pod rządami chrześcijan. Robi on niesamowite wrażenie.
Warto też pospacerować po pałacowych ogrodach pośród palm i pomarańczowego gaju, a także złapać chwilę oddechu na zacienionej ławce.Real Alcázar - wejście główne


Patio w Alcázar
Sala Ambasadorów
Ogrody w królewskim Alcázar
Komentarze