Pieczona biodrówka na kanapki

kawalek-upieczonego-miesa-na-desce

Dziś mam dla Was kolejny przepis na pyszny i delikatny kawałek mięsa, tym razem jest to pieczona biodrówka. To nieco ostatnio zapomniana część wieprzowej tuszki, a szkoda bo jest bardzo miękka i delikatna. Będzie idealną propozycją na świąteczne wielkanocne śniadanie, albo po prostu pysznym dodatkiem do chleba.
W dzisiejszym wpisie będzie parę słów o tym dlaczego warto samemu przygotować w domu kawałek dobrej wędliny, i, że wcale nie jest to zbyt skomplikowane. Zresztą na blogu jest sporo przepisów, które potwierdzają, że wprowadzam ten czyn, czyli robienie wędlin w domu, w ruch :).
Zapraszam :).







Kto z nas nie lubi delektować się pyszną domową wędliną przygotowaną bez żadnych wypełniaczy, konserwantów czy chemicznych dodatków ? Nie znam osoby, która by powiedziała, że tak nie jest. Niestety nie każdy z nas ma dostęp do domowej wędzarni czy też ma kogoś znajomego kto takową dysponuje. I jak wtedy sobie radzić ? Odpowiedź jest bardzo prosta: róbmy w domu wędliny, które nie wymagają wędzenia. Do przygotowania takich pyszności możemy wykorzystać szynkowar, a gdy nie posiadamy go na naszym kulinarnym wyposażeniu, upieczmy je po prostu w piekarniku, który znajduje się w każdym kuchni.
Domową pieczeń możemy zrobić praktycznie z każdego mięsa: wieprzowiny, wołowiny, drobiu czy też dziczyzny. Oprócz pieczeni możemy też przygotować roladę mięsną, w którą zawiniemy farsz, albo po prostu suszone owoce, takie jak śliwki czy morele.
Z jakiego kawałka tuszy warto przygotować pieczeń ? Największym chyba klasykiem jest tradycyjny schab w majeranku, a tuż za nim plasuje się szynka. Na marginesie, jeśli będziecie piec szynkę warto w sklepie poprosić o taką ze skórą i tłuszczem. Tłuszcz jest idealnym nośnikiem smaku, nie musimy go później jeść, ale w trakcie pieczenia nada on mięsu cudownego posmaku i aromatu. Pyszna po upieczeniu będzie też karkówka albo boczek. Nieco zapomnianą częścią jest biodrówka, a to bardzo smaczny i miękki kawałek mięsa, który tez idealnie nadaje się na pieczeń.
O czym należy pamiętać podczas pieczenia mięsa w domu? Mięso przede wszystkim najpierw należy zamarynować  w ulubionych przyprawach, miodzie, musztardzie czy ketchupie.  Powinno ono poleżeć w tej marynacie kilka lub kilkanaście godzin, wtedy nasza  pieczeń będzie krucha. Warto też pamiętać, aby w fazie początkowej piec mięso pod przykryciem, żeby nam nie wyschło i dodatkowo, raz na jakiś czas, polewać je powstałym podczas pieczenia sosem, zapobiegnie to wysuszeniu się mięsa.
Nie będę Was dalej przekonywać nad wyższością wędliny upieczony czy przygotowanej w domu, nad tą którą kupujemy w sklepie. Zapraszam Was po prostu po przepis na pyszną pieczeń w miodowo-musztardowej marynacie.


Pieczona biodrówka
Czas przygotowania: 2 godziny + czas marynowania
Składniki:

  • 800 wieprzowej biodrówki
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki płynnego miodu
  • 1 łyżeczka musztardy
  • 1 łyżeczka musztardy Dijon
  • sól
  • pieprz

Wykonanie:
Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę. W miseczce mieszamy czosnek, miód, obydwie musztardy i przyprawy. Powstałą marynatą nacieramy mięso. Wkładamy je do żaroodpornego naczynia i wkładamy do lodówki na minimum całą noc. Ja trzymałam je w marynacie 12 godzin.
Następnego dnia do mięsa wlewamy 2 łyżki oleju i pół szklanki wody. Formę szczelnie przykrywamy i pieczemy mięso w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. (bez termoobiegu) do momentu, aż płyn zacznie się gotować. Wtedy zmniejszamy temperaturę do 180 stopni C. (bez termoobiegu) i pieczemy przez 1,5 godziny, pamiętając, aby raz na jakiś czas polać mięso powstałym sosem. Biodrówka jest chudym mięsem i chodzi oto aby nadmiernie nie wyschła podczas pieczenia.
Po upieczeniu mięso odstawiamy do wystudzenia. Gdy będzie już zimne wkładamy je do lodówki, wtedy z sosu z pieczenia powstanie pyszna galaretka.

Komentarze

Prześlij komentarz