Magiczne Podlasie - cerkiew w Koterce

drewniany-niebiesk-kosciol

Dziś po raz kolejny zapraszam Was na magiczne Podlasie. Tym razem będzie to przeurocza niebieska drewniana cerkiew zlokalizowana w leśnym uroczysku tuż przy samej granicy z Białorusią. Jadąc drogą pomiędzy pięknymi lasami, nagle na samym jej końcu, w totalnej głuszy pojawia się nam ta drewniana perełka. Wygląda na to, że czas się tu zatrzymał. Cisza, spokój, śpiew ptaków, przepiękna zieleń i niesamowita atmosfera tego miejsca, każe nam choć na chwilę zwolnić i oddać się refleksji nad tym co wokół nas, nad przemijaniem...
Jeśli będziecie w okolicy serdecznie Was zachęcam do zajrzenia tutaj. Naprawdę warto!

Inne pomysły na Podlasie:


Magiczne Podlasie - cerkiew w Koterce

Cerkiew Ikony Matki Bożej "Wszystkich Strapionych Radość", to prawosławna cerkiew zlokalizowana w powiecie siemiatyckim w gminie Mielnik. Od granicy z Białorusią dzieli ją 2,5 kilometra i znajduje się tuż obok pasa granicznego, więc nie zdziwcie się gdy będzie Was chciała wylegitymować Straż Graniczna, która krąży po tych terenach.
Drewniana cerkiew pochodzi z początków XX wieku, a została zbudowana w latach 1909-1912 z datków ofiarowanych przez wiernych, jako świątynia filialna parafii w Tokarach. 
Skąd nagle taka lokalizacja tego przybytku, mimo bagiennej i podmokłej okolicy ? Otóż w tym miejscu miało dojść do objawienia maryjnego, które jednak nie zostało uznane przez Rosyjski Kościół Prawosławny. Mimo tego postawiono tu krzyż, a ponieważ ciągle przybywali tu pielgrzymi i miało także  dochodzić do cudownych uzdrowień,  w 1906 biskup grodzieński wydał zezwolenie na budowę cerkwi właśnie w tym miejscu. Konsekracja drewnianej świątyni nastąpiła 29 lipca 1902 roku. Warto też wspomnieć, że w miejscu gdzie był krzyż, po jego usunięciu wytrysnęło źródełko, któremu przypisywano cudowne właściwości. W 1948 roku wytyczono granice polsko-radziecką  a wieś Tokary została podzielona i w związku z tym cerkiew stała się świątynią parafialną.
Wokół cerkwi znajduje się szereg krzyży wotywnych z początku XX wieku, ustawionych po epidemii cholery, która nawiedziła wieś. Robią niesamowite wrażenie.
Na co dzień  cerkiew jest odwiedzana tylko przez nielicznych turystów, w niedzielę jest odprawiana msza, natomiast tak na prawdę ożywa tylko dwa razy do roku: w trzecim dniu Trójcy Świętej czyli w dzień objawienia, do którego miało dojść w 1852 roku oraz w święto patronalne, czyli 6 listopada. Natomiast cerkiew można zwiedzić od środka po uprzednim kontakcie z proboszczem parafii, plebania znajduje się tuz obok w Tokarach.
Komentarze