Dwór Zaścianek - magiczny wypoczynek na Podlasiu Nadbużanskim

dom-drewniany-kryty-gontem

Piękna nasza Polska cała chciałoby się rzec! Albo swego nie znacie, cudze chwalicie, takie oto klasyki przychodzą mi do głowy, gdy jeżdżę po naszym kraju. Ostatnio wybraliśmy się znowu na Podlasie, na którym odkrywam nieustanie nieznane mi jeszcze piękne miejsca. I do takich należy właśnie malowniczo położony Dwór Zaścianek. I choć pogoda podczas naszej trzydniowej bytności w Borsukach nas nie rozpieszczała, to i tak wyjechaliśmy zachwyceni. I na pewno wrócimy po więcej.
Dwór Zaścianek - magiczny wypoczynek na Podlasiu Nadbużańskim

Na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu we wsi Borsuki znajdziecie magiczne miejsce. Tworzą je przesympatyczni: pani Ela i pan Zbyszek, czyli właściciele Zaścianka,  a klimatu nadają stara plebania i 100 letni budynek drewnianej szkoły oraz przepiękne otoczenie, czyli lasy i rzeka Bug. Dwór leży niecałe 170 kilometrów od Warszawy, na granicy województwa podlaskiego i mazowieckiego na Podlasiu Nadbużańskim. Życie toczy się tu niespiesznie, w towarzystwie pięknych starych drzew i świergotu ptaków.
Tuż po minięciu drewnianej bramy wjazdowej roztacza się przed nami przepiękny widok i wita nas osobiście gospodyni wraz z czworonożną towarzyszka, czyli przepiękną wilczycą, która się tu przybłąkała jakiś czas temu. Texa, bo tak wabi się sunia, będzie naszą wierną kumpelką podczas naszych spacerów nad Bug.


Wnętrze pensjonatu jest przepięknie urządzone, wszystko tu ze sobą współgra i do siebie pasuje. Jest klimatycznie,  a stare meble, obrazy i różne bibeloty nadają temu miejscu wspaniały charakter. Widać, że właściciele włożyli w to miejsce całe swoje serce.
I mimo, że czas płynie tu bardzo leniwie, w Zaścianku nikt się nie będzie nudził. Do dyspozycji są rowery, kijki do nordic walking, boisko do siatkówki plażowej i badmintona, odkryty basen. Do dyspozycji jest też szałas grillowy kryty gontem. Są tu także organizowane tematyczne i sezonowe weekendy, na przykład teraz będzie się odbywał Weekend Szparagowy, a w planach jest wiśniowy grzybowy i winny. Organizowane są również warsztaty kulinarne, koncerty i rajdy rowerowe.

Nieodłącznym i ważnym elementem składowym tego miejsca są oczywiście kulinaria, dla mnie szczególnie ważne i istotne. Nie bez przyczyny dwór został wpisany na listę Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Jest tu pysznie, swojsko i czuć, ze właściciele lubią dobrze zjeść i pysznie karmić swoich gości. Domowe wędliny, pyszne przetwory, prawdziwy biały ser, miody i rewelacyjny domowy chleb na zakwasie, dania regionalne, to tylko część wspaniałych produktów, których możecie tu spróbować.  Powiem Wam, że dawno nie jadłam takiego chleba z masłem i miodem - rewelacja! Jedno jest pewnie, zaraz po powrocie z Zaścianka wchodzenie na wagę jest surowo zabronione! Na pewno przywieziecie ze sobą "nadbagaż" w postaci kilograma lub dwóch więcej 😀.Przy okazji pobytu warto obejrzeć przepiękny film o Podlasiu, a także pogaworzyć  z właścicielami o historii tych okolic, o ciekawych i wartych odwiedzenia miejscach - pan Zbyszek jest bezcenną skarbnicą wiedzy na ten temat -   sącząc przy okazji wyborną domową nalewkę z kwiatów czarnego bzu.
Nie będę Wam już opisywać  więcej szczegółów, tam po prostu trzeba pojechać i samemu namacalnie sprawdzić panujący w Dworze klimat i niepowtarzalną atmosferę. Cudownie, że są tacy ludzie, którzy chcą pielęgnować historię tego miejsca i regionu oraz staropolską gościnność.

Dwór Zaścianek
Borsuki 1B
08-221 Hołowczyce
Tel. 509 221 813
Email: zaścianek@home.pl

Komentarze