Restauracja Carska w Białowieży


drewniany-domek-wsrod-drzew

W trakcie naszej wizyty na Podlasiu nie mogliśmy oczywiście ominąć Białowieży. Obowiązkowy punkt programu dla turystów to przede wszystkim Białowieski Park Narodowy, ale polecam też zajrzeć do przepięknej Restauracji Carskiej.
Zapraszam na fotorelację z tego magicznego miejsca.Restauracja Carska w Białowieży
Restauracja mieści się w zabytkowym budynku dworca kolejowego „Białowieża Towarowa”, który jest oddalony od centrum około 2,5 kilometra. Dookoła cisza, spokój i piękne lasy. Dworzec zbudowano w 1903 roku dla Cara Mikołaja II. Dworzec Białowieża Towarowa to jedyny w Polsce - zachowany w całości - drewniany kompleks kolejowy. Należy do niego również ogromny, ponad 200-metrowy budynek, w którym niegdyś mieszkał naczelnik stacji.
„Puszcza Białowieska od stuleci służyła polskim władcom do polowań. Jednak największy wpływ na nią miał przedostatni imperator Cesarstwa Rosyjskiego - Aleksander III, który na tronie zasiadał w latach 1881-1894. To on zmienił własność Puszczy z państwowej na prywatną a w kwietniu 1889 roku podjął decyzję o wybudowaniu tu okazałego, liczącego 120 pokoi pałacu. Car Aleksander III odwiedził Puszczę Białowieską tylko raz. Przebywał w niej, mimo ciężkiego stanu zdrowia, na polowaniu od 21 sierpnia do 3 września 1894 roku - na dwa miesiące przed swoją śmiercią. Jego następca, car Mikołaj II odwiedził Białowieżę aż sześciokrotnie. Po raz pierwszy, jeszcze jako następca tronu, wraz z ojcem a następnie również w roku 1897, 1900, 1903 i 1912 wraz z całą rodziną. Ostatni raz przyjechał tu sam 22 czerwca 1915 roku. 

Dla potrzeb obsługi przyjazdów cara Mikołaja II, w roku 1903 powstał kompleks budynków stacji Białowieża Towarowa. Obiekt ten szczęśliwie przetrwał czasy I i II wojny światowej i funkcjonował do 1992 obsługując regularne połączenia. W tym roku linia kolejowa została wyłączona z ruchu, a obiekt zaczął ulegać stopniowej dewastacji. W 2003 roku, w stulecie istnienia, kompleks zmienił przeznaczenie - po gruntownej renowacji we wnętrzach dworca powstała Restauracja Carska z nazwy podkreślająca rolę Cara, z którego inspiracji i na życzenie dworzec powstał. „- przeczytamy na stronie restauracji.


Sala Portretowa


Przekraczając progi Carskiej przenosimy się na początek XX wieku ! Tutaj czas się zatrzymał. Otaczają nas oryginalne meble i przedmioty z tamtego okresu. Wszystko jest urządzone z klasą i ze smakiem. Nic tu nie jest przypadkowe. Stoliki są przykryte ręcznie robionymi szydełkowymi obrusami, w wazonach świeże kwiaty, na stołach elegancja zastawa. Oczy cieszy piękny kryształowy żyrandol, kaflowy piec, stara maszyna do pisania, patefon i stojące w rogu pianino.
Restauracja składa się jednej sali głównej i trzech mniejszych – Myśliwskiej i Portretowej i małego saloniku dla Zakochanych. W sezonie letnim na peronie również pojawiają się stoliki i parasole. W głównej sali zwraca naszą uwagę piękny bar, a na nim przepiękny miedziany ekspres do kawy.Sala Główna


Sala Główna


"Nowi właściciele dworca, Michał i Katarzyna Drynowscy podeszli do niego z czułością i szacunkiem. Przygotowując budyneczek do nowego życia, starali się zachować jak najwięcej elementów z poprzedniego. Przetrwały piękne kaflowe piece, przy których grzali się podróżni. Ocalały wydeptane drew­niane podłogi, oryginalne skrzynkowe okna z mosiężnymi zawiasami i kolejowy szyld "Białowieża Towarowa", zawieszony nad wejściem do restauracji. Na stacji wciąż stoją też dwa ponad 100-letnie, odlane z żeliwa żurawie, które zasilały w wodę parkujące na torach parowozy" - źródło Współczesna.pl.W menu, które jest krótkie i sezonowe znajdziemy wykwintne dania,  a także dziczyznę, ser carski, sery korycińskie, miody z pobliskich pasiek, domowe przetwory, chleby wypiekane na liściach chrzanu, czosnek niedźwiedzi i trawę żubrową. Ambitny szef kuchni stawia na kuchnię rosyjską i kuchnię podlaską opartą na lokalnych produktach. Smakosze mogą tu spróbować również rosyjskiego piwa Chamowniki, herbaty sprowadzanej wprost z Rosji, kwasu chlebowego prosto z kranu i hajnowskiego piwa z rzemieślniczego Browaru Markowy.


Salonik Myślwski


Salonik dla zakochanychDo Carskiej wpadamy niestety tylko na desery i kawę. Piszę niestety, bo menu jest bardzo apetyczne i chciałoby się spróbować wszystkiego, od zakąsek począwszy, a na drugich daniach skończywszy. Po sytym obiedzie w Babushce w Hajnówce mamy miejsce tylko na coś słodkiego. Zamawiamy domowe lody waniliowe z gorącymi malinami, mus chałwowy i kawę. Jest pysznie. Desery nie tylko cieszą oko - wszystko jest przepięknie podane -, ale także i podniebienie.


Ale Carska to nie tylko restauracja, ale także urokliwe apartamenty. W zabytkowej wieży ciśnień dawnej stacji kolejowej, która została wpisana do rejestru zabytków, mieszczą się dwa 2-kondygnacyjne apartamenty urządzone w klimacie początków XX wieku. Obok w budynku mieszczącym tradycyjną rosyjską saunę, czyli banię znajduje się trzeci apartament. Na terenie Białowieży Towarowej można przenocować również w czterech eleganckich salonkach. Salonki wraz z zabytkowym parowozem tworzą skład pociągu, jakim Car Mikołaj II przyjeżdżał do Białowieży na polowania i wypoczynek.

Oferowane są także noclegi w Domu Dróżnika, gdzie znajdują się dwa dwupokojowe apartamenty. Pochodzący z początków ubiegłego wieku budynek został odrestaurowany na początku 2014 roku.


Restauracja Carska
Stacja Towarowa 4
17-230 Białowieża
Tel: +48602243228
Tel/Fax: +48856812119
Mail: poczta@restauracjacarska.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - niedziela od godz. 10-tej do ostatniego gościa
Można płacić kartami 
płatniczymi

Komentarze

 1. Uwielbiam takie klimatyczne miejsca, a jak jeszcze w swojej ofercie dorzucają dania wegetariańskie i wegańskie, to już w ogóle jestem w 7. niebie. Niestety restauracje tego typu zawsze serwują jedynie mięso i ja nigdy nie mogę się takimi miejscami cieszyć, a tu proszę! Fantastycznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna recenzja, jak kiedyś będe miała okazję to na pewno zajrze tam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje :). Serdecznie zachęcam, pięknie miejsce.

   Usuń

Prześlij komentarz