Dworek nad Łąkami w Kiermusach

drewnainy-dworek

Jeden z wrześniowych weekendów spędzam wraz  z przyjaciółmi na Podlasiu. Po krótkiej wycieczce na której byłam w  sierpniu w okolicach Białowieży czułam lekki niedosyt tych pięknych terenów i postanawiam tam wrócić, ale tym razem wybieram inną część Podlasia. Położony niedaleko Białegostoku Dworek nad Łąkami w  Kiermusach to nasz cel na weekend!
Zobaczcie co ciekawego Was tam spotka, jeśli się tam wybierzecie !
Dworek nad Łąkami w  Kiermusach

W otulinie Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego 15 minut od Białegostoku i tuż za rogatkami królewskiego Tykocina leżą Kiermusy Dworek nad Łąkami, zwane „Ostoyą żubra i tradycji szlacheckiej”. Kiermusiańskie włości to kompleks historyczno – wypoczynkowy, który składa się z kilku obiektów o wyjątkowym, wręcz unikalnym charakterze. W skład kompleksu wchodzą Dworek, Jantarowy Kasztel, Karczma Rzym, Dworskie Czworaki (ilość miejsc noclegowych 105). Wszystkie budowle wzrastały w oparciu o przekazy architektoniczne naszych przodków – z drewna i kamienia, zaś przedmioty wypełniające wnętrza mają dużą wartość historyczną i muzealną, łącząc w sobie luksus z wyrafinowaną prostotą. - tak opisują  jego właściciele.
W skład Rzeczpospolitej Kiermusiańskiej wchodzi również Jantarowy Kasztel – zrekonstruowany XV-wieczny obronny zamek nizinny zbudowany całkowicie według starodawnych technik budownictwa. Na zamku znajduje się Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana z potężną kolekcją eksponatów oraz rekwizytów z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza. Jesienią 2016 roku na zamku otwarto największą w Polsce ekspozycję średniowiecznych narzędzi tortur i egzekucji im. Barbary Królki – mieszkanki Podlasia skazanej za czary i spalonej na stosie.

Kiermusy witają nas chmurami, ale całe szczęście nie pada ! Po lewej stronie znajduje się Ostoja żubra z pomnikiem dumnego żubra. To pierwsza taka prywatna hodowla w Polsce. Możemy podziać na żywo w ich naturalnym otoczeniu kilka egzemplarzy tych pięknych zwierząt. W zwiedzaniu towarzyszą nam dwa osiołki.
Po lewej stronie znajdują się także Dworskie Czworaki. W każdym z nich przenocuje 8 osób. Ich nazwy nawiązują do starych zawodów: Rybak, Bartnik, Kowal, Garncarz, Tkacz. Odróżniają je od siebie między innymi intensywne kolory okiennic. Czworaki są pięknie urządzone, maja klimat starych podlaskich chat. Na ścianach możemy podziać autentyczne zdjęcia z początków XX wieku. Na parterze znajduje się kominek. Domki mają dwa wejścia, tylny ganek prowadzi nas wprost do lasu, który znajduje się 5 metrów od nas. Na jego skraju rosną maślaki i podgrzybki. Grzybów jest całe mnóstwo, dosłownie kilkuminutowy spacer po lesie kończy się zawsze sukcesem i koszem wypełnionym pięknymi okazami.

Po prawej stronie drogi znajdują się natomiast  pozostałe kiermusowe zabudowania, czyli Dworek, gdzie są apartamenty dla gości, a także Karczma Rzym i zlokalizowane nad nią pokoje dla gości. Karczma ma niesamowity charakter i swym wystrojem nawiązuje do staropolskich tradycji. Jak można się spodziewać podawane są tu tradycyjne dania. O aktualnie podawanych posiłkach informuje gości czarna tablica kredowa lub kelner. Codziennie podawana jest jedna zupa i trzy dania gorące do wyboru oraz desery.  Ale Karczma zasługuje na osobny wpis, który pojawi się wkrótce.
Jest tu też spa w Altanie zdrowia i urody, gdzie znajduje się prawdziwa bania, sauna i gabinet kosmetyczny. Na terenie znajduje się także kryty basen z przepiękną i oryginalna aranżacją wnętrza. Natomiast z tyłu za dworkiem znajduje się Aleja Dębów.
Tradycją kiermusiańskich włości jest iż znamienity gość obecność swoją utrwalić może, dąb szlachetny na Ziemi Kiermusiańskiej zasadzając. Swą obecność w Ostoi Żubra i Tradycji Szlacheckiej utrwalili między innymi: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Zbigniew Religa, Irena Szewińska, Kazimierz Górski, Alan Starski, Jolanta Kwaśniewska, Mirosław Hermaszewski, Krzysztof Kolberger, Adam Małysz, prawnuczka Stanisława Moniuszki. Posadzone są również dęby rodzinne między innymi dąb Lubaszenków, dąb Zaorskich oraz wiele innych.Jedną z atrakcji tego miejsca jest Muzeum Oręża Polskiego imienia Jerzego Hoffmana usytuowane w Jantarowym Kasztelu. Tuż obok znajduje się zrekonstruowana historyczna granica na rzece Narwi pomiędzy Rzeczpospolitą i Wielkim Księstwem Litewskim.
Jak więc widzicie w Kiermusach nie można się nudzić ! Każdy znajdzie tam dla siebie coś ciekawego.KIERMUSY DWOREK NAD ŁĄKAMI
Kiermusy 12
16-080 Tykocin
Telefon/fax: 857187079
Telefon: 857187444
Tel. kom. 501 607 566


Komentarze

Prześlij komentarz