Ciasto dyniowe z gruszkami


plasterki-gruszki-na-ciescie


Uwielbiam sezonowość w mojej kuchni i na moim talerzu. Wtedy wraz z mijającymi porami roku za oknem, zmienia się także menu na moim stole. W kalendarzu ciągle gości jesień, więc królowa może być tylko jedna! To jest oczywiście dynia.
Dziś mam dla Was bardzo prosty przepis na ciasto dyniowe  z gruszkami, a we wpisie poczytacie także o właściwościach dyni.



Parę słów o dyni

Dynia to rodzaj roślin jednorocznych należących  do  rodziny dyniowatych. To warzywo bogate w witaminy i minerały, zwłaszcza niezbędny mężczyznom cynk, a przy tym ma niewiele kalorii.
Dynia jest bogata w beta-karoten - to pomarańczowy, czerwony i żółty barwnik roślinny (to dzięki niemu dynia ma tak intensywny kolor) i jednocześnie substancja o właściwościach leczniczych. Beta-karoten  jest przeciwutleniaczem i hamuje szkodliwe procesy oksydacyjne, a także zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych. Spośród owoców i warzyw uprawianych w Polsce dynia jest jednym z bogatszych źródeł beta-karotenu. Pamiętajmy, że  beta-karoten jest odporny na działanie wysokiej temperatury, dlatego poddana obróbce cieplnej dynia jest również dobrym źródłem prowitaminy A.

Dodatkowo jest niskokaloryczna i beztłuszczowa oraz zawiera dużo celulozy, dzięki czemu jest to dobre warzywo na odchudzanie, ponieważ przyspiesza przemianę materii. Zawarte w niej substancje balastowe przeciwdziałają także zaparciom i obniżają poziom cholesterolu. Należy zwrócić uwagę, że indeks glikemiczny dyni jest wysoki i wynosi  75, dlatego nie jest ona wskazana w cukrzycy.
Smakoszy dyni nie będę przekonywać do  odmiany Uchiki Kuri z Wyspy Hokkaido, bo każdy doskonale ją zna. Ja lubię też nową odmian Futsu BlackUpiekłam ją, kolor ma mniej intensywny niż Hokkaido, czyli zawiera mniej karotenoidów. Jada się ją ze skórką, jest mączysta i słodkawa.
W sprzedaży są też dynie makaronowe Stripetti i Pyza, ale ja nie jestem ich wielbicielką. Zdecydowanie bardziej od nich wolę prawie bezobsługową dynię bezłupinową Miranda.
Dynia daje nam mnóstwo możliwości w kuchni. Tak naprawdę to można ja dodać do każdego dania. Według mnie najlepiej sprawdzi się tu upieczona dynia. Pieczona wspaniale smakuje na ciepło, taka wyciągnięta prosto z piekarnika, ale jest też doskonałą bazą do innych dań, tak wytrawnych jak i słodkich. Z upieczonej dyni możemy również zrobić pure, a następnie je zamrozić. Wtedy, gdy już minie sezon dyniowy możemy również cieszyć się jej smakiem.

Z dyni możemy przygotować zupę krem, możemy ją oddać do gulaszu, do curry, do zapiekanki, do sałatki z makaronem czy też z kaszą. Idealnie sprawdzi się jako farsz do wytrawnej tarty lub wierzch do pizzy w duecie z serem feta. Dynia jest również wspaniałym składnikiem dań na słodko. Zmiksowana z miodem będzie podstawą smoothie lub jakiegoś deseru na zimno. Można ją wykorzystać jako słodki farsz do kruchej tarty lub składnik ciasta drożdżowego czy też ucieranego. Nasze wypieki zyskają wtedy nie tylko unikalny smak, ale także wyjątkowy kolor.
Dziś zapraszam Was na sezonowe ciasto, które upiekłam z dynią właśnie i wykończyłam aromatyczną gruszką.





Ciasto dyniowe z gruszkami
Czas przygotowania: 50 minut
Proporcje na tortownicę o średnicy 24 cm
Składniki:
  • 250 g pieczonej dyni
  • 3 jajka
  • 50 g oleju
  • 1 łyżka masła orzechowego
  • 1 szklanka maślanki
  • 1 szklanka cukru
  • 250 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżeczka imbiru
  • 1/3 łyżeczki kardamonu
  • cukier puder
  • 2-3 małe gruszki

Wykonanie:

W jednej misce umieszczamy wszystkie mokre składniki, mieszamy je. Natomiast w drugiej umieszczamy suche i przesiane składniki. Zawartość obu misek łączymy i wszystko dokładnie mieszamy.
Formę smarujemy tłuszczem i obsypujemy tartą bułką. Wlewamy ciasto.
W międzyczasie gruszki obieramy i kroimy w cienkie plasterki, układamy je na wierzchu ciasta.  Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 175 stopni przez 40 minut. Najlepiej jest sprawdzić drewnianym patyczkiem, ponieważ każdy piekarnik jest inny i czas pieczenia może ulec zmianie. Ważne jest, żeby ciasta nie przesuszyć.
Po wyjęciu z piekarnika czekamy 5 minut, a potem zdejmujemy obręcz.
Gdy ciasto wystygnie posypujemy  je cukrem pudrem.







Komentarze