Wino do obiadu – krótki poradnik

Wino do obiadu – krótki poradnik
 

O tym, że dobrze dobrane do obiadu wino stanowi nie tylko gustowny dodatek, ale też czynnik, który jest w stanie wzbogacić nasze doznania kulinarne, wie chyba każdy. Nie każdy jednak – i dotyczy to także entuzjastów winnych specjałów! – wie, jakiego rodzaju trunek zestawić z daną potrawą. Czerwone? Białe? A może różowe? Wytrawne czy słodkie? Podpowiem, jak uniknąć faux-pas i upewnić się, że w naszym kieliszku zawsze gości właściwy rodzaj wina! Zachęcam do czytania.


 

Wino do obiadu – krótki poradnik

 

Co do potraw mięsnych? Przede wszystkim czerwone

Nie da się ukryć, że pyszne potrawy mięsne, w które obfituje polska kuchnia, często okazują się jeszcze w połączeniu z odrobiną wina. Jakie jednak będzie odpowiednie? Przede wszystkim czerwone! Czerwone wino wytrawne to optymalny wybór do równie czerwonego co ono samo mięsa – wołowiny, dziczyzny, baraniny czy wieprzowiny. Sprawdzą się zarówno odmiany Pinot Noir czy Syrah, jak i Cabernet Sauvignon, Primitivo czy Malbec. Półwytrawne będzie dobrym wyborem do pieczonego kurczaka czy potraw przyrządzanych na grillu. Półsłodkie czerwone możemy podać do pasztetu lub potraw pikantnych.

Jeśli natomiast naszła nas ochota na drób, zwłaszcza kurczaka lub indyka – postawmy na uniwersalne białe wina, np. Chardonnay lub Riesling. Wina te sprawdzą się np. w roli towarzyszy piersi z kurczaka w sosie śmietanowym. Dużym powodzeniem wśród entuzjastów dań na bazie białego mięsa cieszy się również odmiana Sauvignon Blanc. Z obficie przyprawionym drobiem przyrządzonym zgodnie ze wskazówkami mistrzów z Dalekiego Wschodu niezmiennie dobrze dogaduje się Gewürztraminer.

 

Co do ryb i owoców morza?

Podstawowa reguła mówi, że do ryb serwujemy wina białe, wytrawne lub półwytrawne. Od tej zasady obowiązują oczywiście pewne wyjątki – z winem czerwonym bowiem dobrze będzie współgrać łosoś lub tuńczyk. Choć niektórzy smakosze i tak wolą łączyć gatunki te z białym, ale nieco cięższym, dojrzalszym. Lekkie, młode wina białe na pewno stworzą udane kompozycje z rybami o delikatnym mięsie. A co takiego możemy podać do owoców morza? Tu królują trunki z bąbelkami, takie jak wina francuskie z Szampanii, włoskie Prosecco czy hiszpańska Cava. Jeśli jednak przyjdzie nam kosztować potrawy nieco cięższej, np. z makaronem z gęstym białym sosem, możemy dobrać do niej cięższe białe bez bąbelków. Do morskich specjałów podawane bywają też, i to z naprawdę ciekawymi rezultatami, wina różowe, łagodne i pachnące czerwonymi owocami.

 

Jakie wino do pizzy?

Poszukując odpowiedniego wina do pizzy, powinniśmy wziąć pod uwagę, że nasz wybór musi być determinowany przez rodzaj pizzy. Innymi słowy – to jej składniki określają to, z jakim winem stworzy najlepsze kompozycje. Margherita będzie smakowała jeszcze lepiej z lekkim różowym lub białym, Hawajska z przyjemnie kwaskowym białym jak Riesling lub Sauvignon Blanc, do Pepperoni dobierzmy natomiast cięższe czerwone, wytrawne lub półwytrawne, może być to np. Cabernet Sauvignon lub Nebbiolo. Do pizzy wegetariańskiej lub Frutti di Mare bez obaw możemy zaserwować natomiast Chardonnay.

 

Jakie wino do makaronów?

Podobnie jak w przypadku pizzy – to dodatkowe składniki wykorzystane do przyrządzenia dania warunkują to, jakiego rodzaju winem powinniśmy je popić. Do makaronów z sosem jasnym podajmy wino białe, do makaronów z sosem ciemniejszym – wino czerwone. Uniwersalnym wyborem wydaje się lekkie wino różowe, które sprawdzi się też w roli aperitifu oraz jako dodatek do sałatek, pieczonych warzyw czy przystawek.

 

A co do deserów?

Załóżmy, że jesteśmy już po obiedzie, który udało nam się uświetnić porcją aromatycznego trunku z winogron. Przyszła pora na pyszny deser. Aby zarówno deser, jak i wino smakowały równie dobrze w swoim towarzystwie, warto, by cechowały się podobnym stopniem słodkości. A więc do słodyczy serwujemy wino słodkie. Białe będzie idealne do przysmaków z kremem, różowe pokocha się z tartą owocową (a także z samymi owocami, świeżymi lub suszonymi), rozkosznie słodkie czerwone natomiast będzie jak znalazł do bloku czekoladowego czy piernika.

Oto przedstawione w telegraficznym skrócie podstawowe zasady łączenia zróżnicowanych potraw z winem. Gdzie znajdziemy trunki na każdą okazję? Jako cenny dodatek kulinarny sprawdzi się wino z Winnicy Lidla. Za pośrednictwem platformy zarezerwujesz zarówno cięższe wino czerwone do wołowiny i dziczyzny, jak i lżejsze białe do ryby czy drobiu. Czy też uniwersalne różowe! 

Życzę samych spektakularnych sukcesów na polu foodpairingu!

 

 Artykuł sponsorowany

 

  Komentarze