Ogórki na zupę na zimę

starte-zielone-ogorki-w-sloiku
 

Sezon ogórkowy w pełni, i wcale nie chodzi mi o ten sezon w polityce 😀, tylko ten w ogródku i na targu. Moje ogórki na przydomowej grządce w tym roku oszalały, więc przerabiam je na różne sposoby. Jednym z nich, i to chyba najprostszym, jest starcie ich na tarce i zakiszenie w słoiku.

Ogórki na zupę na zimę idealnie nadają się na przykład do zupy ogórkowej lub do innej zupy jarzynowej. Wystarczy odkręcić słoik, dodać do ugotowanych już w zupie warzyw i gotowe. Istotne jest to, aby ziemniaki czy inne warzywa były już miękkie, więc ogórki dodajemy na sam koniec gotowania.


Ogórki na zupę na zimę
 

Ogórki na zupę na zimę

Czas przygotowania: 20 minut + czas oczekiwania

Proporcje na 3 słoiki o poj. 720 ml

Składniki:

  • 1700 g ogórków
  • pęczek koperku
  • 2 łyżki soli niejodowanej kamiennej
  • 3 duże ząbki czosnku

 

 

Wykonanie

Ogórki myjemy, odcinamy końcówki i ścieramy na grubej tarce do warzyw. Wkładamy do miski, zasypujemy solą, mieszamy. Odstawiamy na 2-3 godziny, raz na jakiś czas mieszając ogórki. Powinny puścić sok.

Koperek siekamy, czosnek kroimy w plasterki. Koperek mieszamy z ogórkami. Ogórki wraz z powstałym sokiem wkładamy do wyparzonych słoików,  przekładamy je plasterkami czosnku. Dokładnie zakręcamy i odstawiamy na 4-6 dni  do zakiszenia.

Dobrze jest ustawić je na tacy, gdyby fermentacja była burzliwa, a ze słoików wyciekał płyn.

Gdy fermentacja ustanie słoiki chowamy do piwnicy lub spiżarni.

 

 

Komentarze