Domowy ocet jabłkowy

zolty-plyn-w-butelce

 
Naturalny ocet jabłkowy jest idealnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju marynat do warzyw i mięsa lub jako składnik sosów do sałatek. Okazuje się, że przygotowanie w domu octu jabłkowego jest banalnie proste. Potrzebna nam będzie woda, odrobina cukru i oczywiście jabłka. Ja dodatkowo dałam też listek laurowy i rozmaryn.
Warto jednak pamiętać, że podczas przygotowania octu trzeba zachować maksimum higieny. Wszystkie  naczynia powinny być wyparzone, a jabłka bardzo dobrze umyte. Jeśli podczas procesu fermentacji pojawi się pleśń, nasz ocet trzeba od razu wylać.
Gotowy ocet powinien być mętny i pięknie pachnieć jabłkami. Można go długo przechowywać z zamkniętej butelce.
 
 
 

 


Domowy ocet jabłkowy
Czas przygotowania: 20 minut + czas oczekiwania
Składniki:
  • 1000 g jabłek
  • 1000 ml wody
  • 4 łyżki cukru
  • 2 gałązki rozmarynu
  • 2 listki laurowe


 
Wykonanie:
Jabłka bardzo dokładnie myjemy. Jabłek nie obieramy ze skórki, usuwamy tylko gniazdka nasienne. Owoce kroimy w julienne, czyli w paseczki. Wrzucamy je do wyparzonych słoików.
W garnku gotujemy wodę z cukrem i ziołami. Gorącą zalewą zalewamy owoce. Bardzo istotne jest to, aby jabłka nie wystawały ponad wodę, bo zaczną pleśnieć. Wierzch przykrywamy gazą lub ściereczką. Słoiki odstawiamy w ciepłe i zacienione miejsce. Raz na jakiś czas mieszamy drewnianą łyżką.
W zależności od tego jak słodkie są jabłka fermentacja potrwa 3-5 tygodni. Gdy płyn przestanie się pienić ocet jest gotowy. Przecedzamy go przez gazę i wlewamy do wyparzonych butelek. 
Gotowy ocet powinien pięknie pachnieć jabłkami, jeśli pachnie drożdżami, to znaczy, ze jeszcze nie jest dojrzały. Można go wtedy zostawić jeszcze na tydzień w odkrytej butelce, aż przestaną się pojawiać bąbelki. Butelkę następnie zamykamy.
 


Komentarze