Restauracja Muzealna Ormiańskie Piwnice w Zamościu

szaszłyki z mięsa i placki na talerzach
Restauracja Muzealna Ormiańskie Piwnice
 

Zamość, zwany perłą Renesansu zachwycił mnie już po raz kolejny. Pierwszy raz byłam tu 2 lata temu na winnym festiwalu, teraz przyjechaliśmy tu znowu, żeby przy okazji zwiedzić także jego okolice. Pierwsze kroki, głodni po podroży kierujemy do Restauracji Muzealnej Ormiańskie Piwnice. To klimatyczny lokal, znajdujący się tuż przy ratuszu.

A przy okazji na pyszne śniadanie wybierz się do → Figa z makiem, oraz na aromatyczna kawę do → Mazagran, klimatycznej kawiarni w Zamościu.


  


Restauracja Muzealna Ormiańskie Piwnice w Zamościu

W jednej z piwnic w pięknej kamienicy zlokalizowanej przy Rynku Wielkim w Zamościu znajduje się Restauracja Muzealna Ormiańskie Piwnice. Mowa dokładnie o XVII-wiecznej kamienicy Ormiańskiej, znajdującej się przy ulicy ... no oczywiście, że Ormiańskiej 😀. W ciepłe miesiące można też usiąść w zewnętrznym ogródku z widokiem na ratusz.

Wnętrza restauracji są bardzo klimatyczne i przytulne, uwagę przykuwają ormiańskie elementy wystroju. Od progu wita nas też wspaniały zapach serwowanych tu dań, już wiemy, że będzie tutaj  smacznie.

Tutejsza kuchnia słynie z ormiańskich potraw, więc właśnie dlatego te dania zamawiamy. W karcie są także tradycyjne dania kuchni regionalnej, czyli roztoczańskiej, np. piróg biłgorajski czy gołąbki.


 

Na naszym stole pojawiają się:

  • basturma, czyli surowa suszona w przyprawach wołowina podawana z lawaszem
  • hahadzi tpow tolma, czyli gołąbki w liściach winogron
  • lamadzio, czyli placek na cienkim chrupiącym cieście z mięsem wołowo-baranim
  • horowac, czyli szaszłyk ormiański wieprzowy podawany z ormiańskim  chlebkiem i grillowanymi warzywami 

Postanowiliśmy też spróbować regionalnego dania, z którego słynie ta restauracja, czyli zupy pokrzywowej.  Pyszna, rozgrzewająca, kremowa, zdecydowanie warto jej spróbować!  Również dania kuchni ormiańskiej są warte polecenia, wszystkie nam smakowały. Całości dopełnia miła i pomocna obsługa, dlatego z pewnością tu wrócimy przy kolejnej wizycie na Roztoczu. 

__________________________________________________________

 

Restauracja Muzealna Ormiańskie Piwnice

ul. Ormiańska 30

22-400 Zamość

tel. 84 638 73 00

E-mail info@muzealna.com.pl

 


zielona zupa z pokrzywy

Szaszłyki z mięsa z grilowaną papryką i ziemnaikami
Komentarze