Kiszone ogórki na zimę

zielone-ogorki-w-sloikach


Druga połowa lipca to jest najodpowiedniejszy moment na kiszenie ogórków na zimę. W Internecie jest mnóstwo różnych przepisów, ale ja dziś chciałam się z Wami podzielić moim sposobem na udane i jędrne ogórki kiszone.  
Ogórki kupuję zawsze u sprawdzonych dostawców na targu. Są to rolnicy, którzy sprzedają swoje produkty od lat, ogórki nie są przenawożone, pięknie się kiszą, a po otwarciu słoika są twarde i jędrne. Jeśli nie macie takiego miejsca, to popytajcie na targu w Waszej okolicy, na pewno sprzedawcy Wam podpowiedzą, gdzie warto je kupić.
Pamiętajcie, aby do kiszenia używać tylko i wyłącznie soli kamiennej niejodowanej. Do słoików warto też dodać chrzan i liście wiśni lub czarnej porzeczki. Dzięki temu ogórki nie będą miękkie.
Słoiki z ogórkami na czas fermentacji warto ustawić na tacy, ponieważ podczas kiszenia solanka będzie buzować i wyciekać ze słoików. Słoiki mogą też syczeć, to naturalny proces, ale nie odkręcamy nakrętek. Mniej więcej po 3 dniach kiszenia, słoiki powinny się zawekować i wtedy przenosimy je w chłodne miejce.

Kulinarne inspiracje


Na blogu znajdziecie też inne przepisy na kiszone ogórki:
Kiszone ogórki na zimę
Czas przygotowania:
Proporcje na 4 słoiki 900 ml 

Składniki:
  • 2 kg ogórków gruntowych
  • 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej
  • 2 litry wody
  • pęczek baldachów kopru
  • 2 łyżeczki gorczycy
  • 1 duża główka czosnku
  • kawałek korzenia chrzanu
  • liście chrzanu, wiśni lub czarnej porzeczkiWykonanie:

Ogórki myjemy i moczymy w zimniej wodzie przez 2-3 godziny. 
W garnku gotujemy wodę z  solą. Odstawiamy do wystudzenia.
Słoiki i pokrywki myjemy w gorącej wodzie. Zawsze używamy nowych pokrywek.
W każdym słoiku układamy 2 ząbki czosnku, kawałek chrzanu, koper, liście chrzanu, wiśni lub czarnej porzeczki (do wyboru) i 1/2 łyżeczki gorczycy. Następnie ciasno układamy ogórki jasną częścią do góry. 
Ogórki zalewamy wodą z solą, tak aby były przykryte płynem. Słoiki dokładnie zakręcamy i ustawiamy na przykład na blacie kuchennym koniecznie na tacy, ponieważ podczas procesu fermentacji mogą kipieć. 
Po 3 dniach słoiki przestawiamy w chłodniejsze miejsce.
Komentarze