Jak Polacy postrzegają kuchnię polską, czyli Polskie Skarby Kulinarne


W ubiegły wtorek odbyła się konferencja inaugurująca program "Polskie Skarby Kulinarne".  To nowy edukacyjny program społecznej odpowiedzialności biznesu. Jego celem jest zwiększenie świadomości Polaków na temat bogactwa polskiej tradycji kulinarnej i rozbudzenie w nich patriotyzmu kulinarnego. Program składa się z dwóch filarów: pierwszym z nich jest edukacja szefów kuchni, restauratorów i uczniów szkół gastronomicznych,  natomiast drugim filarem programu jest popularyzacja wiedzy na temat kuchni polskiej wśród konsumentów. Na potrzeby programu przeprowadzono także badanie „Jak Polacy postrzegają kuchnię polską?”. 
Zapraszam na relację z konferencji.Jak Polacy postrzegają kuchnię polską, czyli Polskie Skarby Kulinarne

10 kwietnia w Akademii Inspiracji MAKRO w Warszawie w ramach projektu "Polskie skarby kulinarne wczoraj i dziś"  odbyła się konferencja inaugurująca ten właśnie program. W ramach konferencji przedstawiono wyniki badania "Jak Polacy postrzegają kuchnię polską? - raport sieci hurtowni MAKRO Polska". Z ogromną przyjemnością przyjęłam zaproszenie na ten event, ponieważ kocham gotować i kuchnia polska jest bliska memu sercu.
Projekt "Polskie skarby kulinarne" ma na celu zwiększenie świadomości Polaków na temat bogactwa kulinarnej tradycji Polski i rozbudzenie patriotyzmu kulinarnego. Makro jest mecenasem programu, a jego głównym partnerem jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Po wypiciu pysznej kawy we foyer i pogaduchach ze znajomymi blogerkami mogliśmy zwiedzić salę ze smakami kuchni polskiej. Zauroczyły mnie przepięknie zaaranżowane stoły pełne kolorów i przeróżnych aromatów! Na stołach były przyprawy, limonki, orzechy, owoce, kwiaty... 
W sali czekał na nas także mały poczęstunek, były to przepiórki w pistacjach, ryba w agreście i allaputrina z musztardą z gruszek. Mogliśmy też spróbować polskich win, białego i czerwonego. Wina będą wkrótce dostępne w sieci Makro.


Po poczęstunku udaliśmy się do sali obok, gdzie w pierwszej kolejności mogliśmy wysłuchać ciekawego wykładu profesora Jarosława Dumanowskiego pod tytułem Definicja kuchni polskiej. Okazuje się, że my Polacy kojarzymy naszą kuchnie narodową ze smakiem słonym, ziołowym i kwaśnym. Czosnek jest uważany za przyprawę najbardziej charakterystyczną dla naszej kuchni. Zdecydowanie popieram, bo czosnek uwielbiam!


A które dania uważamy za najbardziej polskie i niezapożyczone z innych krajów? Oczywiście nie mogło być inaczej, zwycięzcą okazał się bigos!
Następnie głos zabrał Maciek Nowicki, "królewski kucharz" z Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie, który zajmuje się rekonstrukcją kulinarną i gotuje na podstawie przepisów ze starych książek. Maciek opowiedział nam o 10 ciekawostkach w kuchni polskiej.
Małgorzata Minta wraz zaproszonymi obcokrajowcami, Włochem i Francuzem, skomentowała wyniki badań raportu Jak Polacy postrzegają kuchnie Polską?


Czym Polacy poczęstowaliby gości z zagranicy, aby pokazać im smak kuchni polskiej ? Oczywiście były by to dania, które sami najbardziej lubimy, czyli pierogi, bigos i sernik. Jednak nie są to, poza bigosem, dania uważana według Polaków za najbardziej charakterystyczne dla naszej kuchni. I tak obok trzech już wymienionych dań, na stole pojawiłby się rosół, żurek, kotlet schabowy, makowiec i gołąbki.
Jak często Polacy jedzą polskie dania? Otóż okazuje się, że regularnie jadamy polskie potrawy w naszych domach; przygotowujemy je sami, albo robią to nasi bliscy. Widać jednak pewne różnice ze względu na miejsce zamieszkania - mieszkańcy dużych miast rzadziej niż pozostali jadają polskie dania we własnych domach. Oznacza to, że jeśli już wychodzimy do restauracji, wybieramy dania innych narodowości. I tak:
  • 75% jada polskie dania  w swoim domu, co najmniej kilka razy w tygodniu
  • 69% jada gościnnie u rodziny lub znajomych kilka razy w miesiącu lub rzadziej
  • 58% jada poza domem w restauracji lub innym lokalu gastronomicznym raz w miesiącu lub rzadziej
Kolejnym pytaniem w raporcie było pytanie o to czy Polacy zwracają uwagę, aby produkty spożywcze pochodziły z Polski? Okazało się, że najczęściej zwracamy uwagę na rodzime pochodzenie pieczywa, nieco rzadziej mięsa wędlin, nabiału oraz warzyw. Najmłodsi - w wieku 18-24 lata- przykładają wyraźnie mniejszą wagę, niż pozostali do pochodzenia kupowanych produktów spożywczych.
W raporcie zapytano także o to które narody, według Polaków, najbardziej cenią i pielęgnują swoją kuchnię narodową? za największych patriotów kulinarnych uznaliśmy Włochów, potem Japończyków, a na trzecim miejscu uplasowali się Francuzi.
Po kawowej przerwie odbyły się warsztaty kulinarne, które poprowadził dla nas Maciek Nowicki. Pierwszym daniem, które przygotowaliśmy były tartaletki, które bazowały na przepisie na tort z kiszonej kapusty, który jadł nasz król Jan III Sobieski pod Wiedniem. Bazą było ciasto półkruche, a farsz składał się z kiszonej kapusty, jabłek i korzennego pure z dyni piżmowej. Połączenie kiszonej kapusty z musem dyniowym było bardzo zaskakujące, ale równocześnie bardzo smaczne. Już wiem na 100%, że powtórze ten przepis w mojej kuchni. Pycha!
Jako drugie zadanie mieliśmy przygotowanie domowego octu jabłkowego. Po zrobieniu marynaty, zalaliśmy nią pokrojone w julienne jabłka, wraz z przyprawami. Buteleczki zabraliśmy do domu, teraz postoją kilka dni bez przykrycia.

Po warsztatach Maciek zaprosił nas na lunch. Mogliśmy spróbować pysznych dań, które zostały przygotowane zgodnie ze starymi polskimi przepisami. To były intrygujące i zaskakujące smaki. Zaskoczyło mnie to, że nasza staropolska kuchnia w dużej mierze była słodkawa.
Komentarze