Kulinarna wyprawa do Włoch w ramach EEQF

 


W kwietniu spędziłam pięć wspaniałych dni we Włoszech na wyjeździe, który odbył się w ramach kampanii „Enjoy European Quality Food”, której celem jest promowanie unijnych oznaczeń jakościowych. Odwiedziliśmy kilka włoskich regionów, które słyną z produkcji najwyższej jakości produktów.

Pierwsze dni spędziliśmy w Veneto i zawitaliśmy do trzech producentów, którzy wytwarzają swoje produkty zgodnie z długoletnia tradycją i według przekazywanej przez pokolenia receptury. Są to produkty, które charakteryzują się unikalnym smakiem.

W dzisiejszym wpisie zapraszam Cię do zajrzenia razem ze mną do Mleczarni Soligo, gdzie jest produkowana mozzarella STG oraz do winnic Conegliano Valdobbiadene, gdzie wytwarzane jest prosecco superiore DOCG.  

 

 

Kulinarna wyprawa do Włoch w ramach EEQF 

„Enjoy European Quality Food” to kampania promocyjna i informacyjna na temat 6 wyjątkowych włoskich produktów z oznaczeniem gwarancji pochodzenia. Ma ona na celu zwiększać świadomość o identyfikowalności oraz ich certyfikowanej jakości. Produkty te, charakteryzują się unikalnym i niezrównanym smakiem. Są owocem wieloletniej tradycji, na którą składają się historia, miejsce pochodzenia i wytwarzający je ludzie.

Tradycyjne, wysokojakościowe produkty z Włoch łatwo teraz odnaleźć na sklepowej półce dzięki unijnym certyfikatom, które potwierdzają ich oryginalność i pochodzenie. Są to:

  • CHOG – chronione oznaczenie geograficzne (w języku włoskim będzie to IGP)
  • CHNP – chroniona nazwa pochodzenia (w języku włoskim będzie to DOP)
  • GTS – gwarantowana tradycyjna specjalność (w języku włoskim będzie to STG)
  • DOCG - dla win oznaczenie to Denominazione di Origine Controllata e Garantita - nazwa pochodzenia kontrolowana i gwarantowana 


 

Mozzarella STG

Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (we Włoszech STG), to europejski znak jakości, przyznawany produktom noszącym tradycyjną nazwę, odnosząca się do jego specyficznego charakteru lub tradycyjnie stosowaną dla tego produktu. Produkt z oznaczeniem STG musi być wytwarzany z tradycyjnych surowców, według tradycyjnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie receptury lub tradycyjnymi metodami.

O oznaczenie STG mogą się ubiegać produkty rolne przeznaczone do spożycia przez ludzi (płody ziemi, produkty pochodzące z hodowli, rybołówstwa oraz produkty pierwszego przetworzenia, wytworzone z tych produktów) lub środki spożywcze (m.in. piwo, napoje z ekstraktów roślinnych, czekolada, chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, makarony), a także gotowe dania.

Mozzarella to miękki biały włoski ser produkowany ze świeżej, parzonej masy.

W latach ‘60 Zakład Mleczarski w Soligo zebrał w spójną całość oczekiwania najwybitniejszych pizzaioli z Wenecji Euganejskiej, oferując im produkt doskonały: mozzarellę STG, charakteryzującą się wysokiej jakości techniką wytwarzania i dobrymi parametrami organoleptycznymi. Ma kształt nieco nieregularnej kuli oraz jednorodną, gładką i błyszczącą powierzchnię o mlecznobiałej barwie.

Jej zapach jest wonny i delikatny, smak pełny i świeży, konsystencja miękka i nieco elastyczna. Aby osiągnąć doskonałe rezultaty podczas parzenia, mozzarellę STG uzyskuje się poprzez koagulację z użyciem koagulatu (również roślinnego) lub różnych rodzajów podpuszczek, na przykład wołowej, koźlęcej czy jagnięcej. W przypadku mozzarelli STG stosowana jest podpuszczka wołowa.

Mozzarella STG może być sprzedawana wyłącznie po uprzednim zapakowaniu (w zakładzie produkcyjnym) w opakowania zawierające znak Mipaaft (wł. Ministero delle politiche agricole, alimentari, forestali e del turismo – Ministerstwo polityki rolnej, spożywczej, leśnej i turystyki).

Miałam ogromną przyjemność spróbować tej mozzarelli prosto z taśmy produkcyjnej w zakładzie i jest to niesamowite doświadczenie i zarazem ogromna przyjemność dla kubków smakowych.  Smakowała wprost niebiańsko!
Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG

Kolejnym przystankiem na naszej kulinarnej mapie są malownicze wzgórza Conegliano i Valdobbiadene i dwie winnice, które wchodzą w skład "strada del prosecco". Jest tu tak pięknie, że wprost zapiera dech w piersiach. To tutaj jest wytwarzane Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG. To musujące wino z oznaczeniem DOCG (po włosku oznaczenie dla win to Deniminazione di Origine Controllata e Garantita - nazwa pochodzenia kontrolowana i gwarantowana).

Nazwa pochodzenia, obejmującego 15 gmin, zaczerpnięta została od jego dwóch „stolic”: Conegliano – stolicy kulturowej, pierwszej siedziby Szkoły Winiarskiej we Włoszech oraz Valdobbiadene – serca produkcji, terenu o wyjątkowym powołaniu i szczególnym pięknie. Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG można degustować w wersjach Brut, Extra Dry i Dry, różnią się one między sobą zawartością cukru resztkowego.

To wino musujące różni się również obszarem pochodzenia. „Rive” produkowane jest z winogron pochodzących z jednej gminy lub jej części.
W gminie Valdobbiadene, na niewielkim obszarze mieszczącym się na zaledwie 108 hektarach, produkowane jest wino Cartizze – posiadające najwyższe oznaczenie DOCG. 

DOCG to najwyższa kategoria. Aby mieć taką etykietkę na winie producenci muszą spełniać wszelkie warunki określone w przepisach dla win o klasyfikacjo DOC i wina te muszą być poddane wnikliwej analizie i komisyjnej degustacji. Ta kategoria obejmuje wina produkowane w określonych strefach geograficznych i przestrzegających specyficzne warunki produkcji.

Znak DOCG zarezerwowany jest dla win wyróżnionych znakiem DOC przez przynajmniej ostatnich 5-10 lat i które są uznawane za wyjątkowo wartościowe - za jakość, za tradycyjne czynniki naturalne, ludzkie (produkcyjne) i historyczne.

Wypicie kieliszka najlepszego prosecco na przepięknych wzgórzach Valdobbiadene pozostawia niesamowite wrażenia. I najlepiej, jeśli ten kieliszek jest w kształcie tulipana, bo jego smukłość i wysokość pozwala dłużej zachować bąbelki i zebrać wszystkie aromaty. Pamiętajmy również, aby wina musującego nie napowietrzać, tak jak zwykłego wina, ponieważ w prosecco bukiet uwalnia się wraz z bąbelkami.


Winnica Canevel

 

Ten wpis powstał w ramach wyjazdu organizowanego i finansowanego ze środków kampanii „Enjoy European Quality Food” nr 824824 (Rozporządzenie Unii Europejskiej nr 1144/2014).


Wzgórza Valdobbiadene
Komentarze