Kraina Otwartych Okiennic - klimatyczne Podlasie

 drewaniana-niebieska-cerkiew-puchly


Zwiedzając urokliwe Podlasie nie sposób ominąć Krainy Otwartych Okiennic. To szlak wiodący przez trzy podlaskie wsie: Puchły, Soce i Trześcinka, które charakteryzują się starą oryginalną architekturą. Krainę tę odwiedzamy już po raz trzeci, i niestety z przykrością stwierdzamy że z roku na rok traci ona niestety swój klimat. Warto się więc tam wybrać, póki jeszcze ma swój oryginalny charakter, im szybciej, tym lepiej.

Kraina Otwartych Okiennic

 

 

Kraina Otwartych Okiennic - klimatyczne Podlasie

Kraina Otwartych Okiennic znajduje się na Podlasiu w okolicach Hajnówki w dolinie Narwi. Kraina to trzy wsie: Soce, Puchły i Trześcianka. Domy i zabudowania, które tu się znajdują posiadają zdobienia snycerskie, które nie są spotykane w innych regionach Polski. Te zdobienia to piękna ornamentyka, która jest pamiątką po dawnym rosyjskim osadownictwie. Występują one w formie nad i podokienników, narożników, wiatrowników i okiennic, a także dekoracyjnego oszalowania szczytów i elewacji.

Szlak Otwartych Okiennic, to nie tylko zabytkowe domy czy kościoły, to także stare zabudowania, narzędzia rolnicze i żurawie przy studniach. Znajdziemy tu również przydrożne kapliczki czy stare krzyże wotywne. 

Niestety Kraina Otwartych Okiennic powoli traci swój swojski charakter. Na ulicach pojawia się kostka, dachy kryje blaszana dachówka... Szkoda, że nikt nie dba o spójność o i dawny zabytkowy wygląd tych wsi.

Dodatkowo w Puchałach znajduje się przepiękna drewniana prawosławna cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. To jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w  Dolinie Górnej Narwi. Świątynia która powstała w 1913 roku. W 2014 roku cerkiew została odnowiona i zyskała przepiękny niebieski kolor.  Przy cerkwi znajdują się kamienne krzyże z końca XIX wieku, a wewnątrz świątyni cudotwórcza ikony Opieki Matki Boskiej. Krzyże w Socach z 1895 roku
Komentarze