Gładzica pieczona z warzywami w papilotach

ryba-w-papierze
 

Nowy Rok, nowe postanowienia? Co Wy na to? Robicie je, czy raczej nie? Ja osobiście mam wrażenie, że większość z nas jednak je robi. U mnie na pewno będzie więcej warzyw i owoców. Stawiam też bardziej na ryby, niż na mięso w naszym domowym menu, także spodziewajcie się na blogu kolejnych przepisów z  rybami w roli głównej.

Tym razem w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie na tapetę wzięliśmy gładzicę, której mięso jest bardziej cenione niż to flądry. Ponieważ samo w sobie jest ono bardzo smaczne, postanowiłam zrobić bardzo proste danie, bez zbyt dużej ilości smaków i aromatów. Gładzica pieczona z warzywami w papilotach jest bardzo łatwa do przygotowania i robi się ją szybko.

Serdecznie zapraszam Was po przepis, a przy okazji poczytacie też dlaczego warto jeść ryby i jakie korzyści przynoszą naszemu organizmowi #naturalniebałtyckie. 


Gładzica pieczona z warzywami

 

Zdrów jak ryba

Prawidłowe i racjonalne żywienie jest jednym z ważniejszych czynników środowiskowych, które istotnie wpływają na rozwój naszego organizmu i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Wciąż obserwujemy rosnącą świadomość konsumentów na temat prawidłowego odżywiania. Jedzenie ryb i produktów rybnych wpisuje się w ten trend. Mikro- i makroelementom zawartym w mięsie ryb przypisuje się wspomaganie w zapobieganiu, a nawet leczeniu niektórych schorzeń, jak również utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Kwasy dla zdrowotności

Skład mięsa ryb jest podobny do mięsa zwierząt rzeźnych i drobiu. Jednak ryby zawierają znacznie więcej wody i o wiele mniej białek tkanki łącznej. Nieduża zawartość kolagenu i śladowe ilości elastyny sprawiają, że jest łatwo strawne (dla białka ryb strawność wynosi do 97 proc.) i szybciej się je przygotowuje.

Ryby mają szczególny, unikatowy skład kwasów tłuszczowych. Jednocześnie są bogate w NNKT – niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest to o tyle istotne, że nasz organizm nie potrafi ich sam syntetyzować, a stale ich potrzebujemy, aby prawidłowo funkcjonować. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe dzielą się na dwie grupy: omega-3 i omega-6. To one odgrywają istotną rolę w rozwoju i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Cudotwórcy omega-3

Kwasy omega-3 wpływają m.in. na pracę układu sercowo-naczyniowego, ciśnienie krwi, tworzenie się skrzepów wewnątrz naczyń krwionośnych, stężenie tłuszczu we krwi, proliferację komórek, czynności hormonów i neuroprzekaźników. Jednocześnie powstające z kwasów omega-6 eikozanoidy mogą mieć często działanie odwrotne. Dlatego niezwykle istotny jest stosunek ilościowy spożywanych kwasów omega-3 do omega-6 (te są obecne w margarynach i olejach roślinnych). Kwas linolowy (omega-6) oraz α-linolenowy (omega-3) rywalizują ze sobą o konwersje metaboliczną. Stąd też niewłaściwy stosunek ilościowy spożywanych kwasów omega-6 do omega-3 może redukować korzystne efekty działania kwasów omega-3. Dlatego istotne jest uzupełnianie diety w produkty rybne bogate w kwasy omega-3, aby utrzymać ich stosunek w dziennej racji żywieniowej na poziomie 4-5:1 (omega-6 do omega-3).

Kwasy omega-3 hamują rozwój niektórych nowotworów i cukrzycy typu II, niwelują reakcje zapalne i alergiczne, regulują funkcjonowanie centralnego układu nerwowego oraz przeciwdziałają przedwczesnym porodom. Udowodniono też, że DHA wpływa antydepresyjnie poprzez regulację poziomu serotoniny w mózgu.

Dla wzroku, nerwów i serca

W mięsie ryb dość często obecna jest tauryna, aminokwas. Wpływa ona korzystnie na funkcjonowanie narządu wzroku, centralnego układu nerwowego, serca, mięśni szkieletowych, regulację wewnątrzkomórkowego ciśnienia osmotycznego i powstawania żółci. Ponadto poprawia bilans azotowy organizmu, zmniejsza poziom cukru we krwi, pozwala na dłuższy wysiłek fizyczny, wspomaga budowę mięśni, reguluje poziom cholesterolu we krwi, poprawia transport kreatyny, i,  działając podobnie jak insulina, potrafi transportować oraz wspomagać przyswajanie składników odżywczych.

Bogactwo witamin

Równie istotna jest zawartość w mięsie ryb witamin. Te biokatalizatory regulują metabolizm i pracę wielu narządów, tkanek i komórek organizmu. Szczególnie bogaty w witaminy jest tłuszcz rybi. Zawarta w nim witamina A ma właściwości antyoksydacyjne. Równie dużo tłuszcze ryb zawierają witaminy D, która ułatwia absorbcję wapnia i fosforu, a przez to prawidłową budowę kości i zębów, umożliwiając przy tym wchłanianie witaminy A.

Mięso ryb chudych jest cennym źródłem witamin z grupy B.  Ryboflawina jest składnikiem koenzymów uczestniczących w przetwarzaniu glukozy, tłuszczów i aminokwasów. Na metabolizm białek, aminokwasów, cholesterolu, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i hormonów sterydowych wpływa witamina B6. Z kolei witamina B12 katalizuje metabolizm węglowodanów, tłuszczów, aminokwasów oraz wpływa na utrzymanie sprawności układu nerwowego i poprawę pamięci.

Ryba dla każdego

Mięso ryb charakteryzuje się wyjątkowymi zaletami żywieniowymi, obok wysokiej wartości odżywczej białek, na szczególne podkreślenie zasługuje bogactwo witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (szczególnie D i A) oraz rzadko spotykanych mikroelementów (jod, selen). Wiele osób nie je ryb, twierdząc, że nie lubi ich smaku. To oznacza, że nigdy nie jedli świeżo złowionej, prawidłowo przechowywanej i dobrze przyrządzonej ryby. Gatunków ryb i możliwości ich obróbki jest tak wiele, że każdy znajdzie dla siebie smak i formę, którą polubi. Warto spróbować!

Gładzica

Występuje głównie w zachodniej i środkowej część morza, gdzie zasolenie jest względnie wysokie. Młode osobniki najchętniej przebywają na piaszczystym lub gliniastym dnie w strefie przybrzeżnej, dorosłe preferują wody średnio głębokie. W południowym Bałtyku dorasta do 45–50 cm. Ciało gładzicy jest pokryte szczelnie przylegającymi drobnymi, gładkimi owalnymi łuskami.

Mięso gładzicy jest chude, delikatne, zwięzłe. Filety białe lub mlecznobiałe. Mięso bardzo smaczne, cenione wyżej niż mięso storni. Można ją smażyć, piec, dusić w winie, w jarzynach, przyrządzać na parze. Popularne są smażone filety (w cieście, w panierce) z frytkami i sosem remoulade (na bazie majonezu).
Gładzica pieczona z warzywami w papilotach

Czas przygotowania: 40 minut

Składniki:

  • 2 gładzice
  • 1 marchewka
  • 1 cebula
  • masło
  • świeży rozmaryn - 2 gałązki
  • sól
  • grubo mielony pieprz
  • plasterki cytryny

 

Wykonanie:

Ryby patroszymy i płuczemy pod zimną wodą. Osuszamy ręcznikiem papierowym.

Warzywa obieramy, marchewkę kroimy w cienkie półplasterki, a cebulę w piórka.

Na podwójnym papierze do pieczenia układamy warzywa, na nich układamy rybę. Posypujemy ją przyprawami, kładziemy kawałek masła, cytrynę i gałązkę rozmarynu. Rybę dokładnie zawijamy w papier i układamy na blaszce do pieczenia. Tak samo postępujemy z drugą rybą.

Gładzice pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopi przez 20 minut.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze