Naturalnie Bałtyckie - odkryj skarby Bałtyku na talerzu

odkryj-skarby-Baltyku-na-talerzu

 

„Naturalnie Bałtyckie” to projekt, który powstał z miłości do Morza Bałtyckiego i jego zasobów. Z szacunku dla tradycji i lokalnych grup rybackich. Ze świadomości, że liczebność zasobów ryb jest ograniczona i wymaga mądrości oraz odpowiedzialności w ich odławianiu i przetwarzaniu.

Z wielką przyjemnością przyjęłam zaproszenie do udziału w tym projekcie. Dlatego też niebawem na blogu znajdziecie mnóstwo ciekawych informacji na temat ryb bałtyckich, a także pysznych przepisów z naszymi rybami w roli głównej.

 

Naturalnie Bałtyckie

 

Naturalnie Bałtyckie - odkryj skarby Bałtyku na talerzu

Ryby bałtyckie są pełne wartości odżywczych, są smaczne i zdrowe, i co bardzo ważne, mamy je przecież na wyciągnięcie ręki. I właśnie te wszystkie wartości projekt „Naturalnie Bałtyckie” nagłaśnia poprzez działania edukacyjne i informacyjne. Podpowiada także jak wykorzystać rybę bałtycką w swojej diecie i dlaczego warto ją o nią wzbogacić.
W Bałtyku żyją zarówno ryby morskie, jak i słodkowodne (te najczęściej w zatokach – okonie, płocie, sandacze, szczupaki i leszcze) oraz tzw. dwuśrodowiskowe, które część życia spędzają w wodach słodkich, a część w słonych (łosoś, węgorz, troć). Wiele z tych ryb jadamy na co dzień. To szproty, śledzie, dorsze, łososie i flądry.

Szczególnie polecane są:

 • dorsze – bogate w jod, selen i witaminę B12, 
 • śledzie – zawierają liczne witaminy (np. E, D, z grupy B) i żelazo, 
 • łososie – najlepsze źródło kwasów omega-3, a także witamin (A i D), jodu i selenu.

 

Hodowlane czy odławiane

Kupując ryby, stajemy przed wyborem: hodowlane czy odławiane? Decyzja, którą podejmiemy, może mieć wpływ na nasze zdrowie. Ryby z połowów charakteryzują się zazwyczaj o wiele lepszym smakiem i przede wszystkim – większą zawartością drogocennych składników odżywczych. Wynika to z warunków, w jakich hodowane są ryby w akwakulturach. Intensywny wzrost, nienaturalna dieta i brak ruchu powodują, że ryby z hodowli zawierają o wiele mniej składników odżywczych. Wyjątek stanowią hodowle z zielonym certyfikatem ASC, które są poddawane niezależnym kontrolom. 

Jeśli zaś chodzi o ryby odławiane, kupując je warto sprawdzić, skąd pochodzą i czy zostały pozyskane w sposób odpowiedzialny. Najlepiej wybierać ryby z lokalnych połowów, czyli np. z Bałtyku. Dzięki temu możemy wspierać lokalną społeczność, zmniejszamy potrzeby transportu i mamy większą pewność, że ryby są świeże.

Warto też zadbać, by kupowane przez nas produkty pochodziły ze zrównoważonych połowów, czyli takich, które nie prowadzą do nadmiernego przeławiania. 

 


 

Twój wybór ma wpływ

Wasze codzienne wybory przy zakupie ryb mają wpływ na środowisko. Zobaczcie jak proste są te podstawowe zasady, którymi trzeba się kierować:  

 • nie kupuj ryb młodocianych, tzn. niewymiarowych, które nie miały jeszcze szansy wydać na świat potomstwa
 • zwracaj uwagę, skąd pochodzi ryba, którą kupujesz. W jednym akwenie zasoby danego gatunku mogą być stabilne, w innym – bardzo niskie
 • wybieraj ryby z lokalnych połowów. Są świeższe i krócej transportowane
 • kupuj ryby z hodowli (akwakultury)
 • kupuj te gatunki ryb, które nie są zagrożone wyginięciem (sprawdź Polską czerwoną księgę zwierząt)
 • kupuj certyfikowane produkty rybne. Szukaj znaku ASC lub certyfikatów produkcji żywności ekologicznej.

 

Świeża ryba, czyli jaka?

Przed Wami kilka podstawowych wskazówek, jak prawidłowo rozpoznać, czy ryba którą zamierzacie kupić jest świeża czy też nie:

 • zapach – świeża ryba posiada tylko charakterystyczny zapach własny i woń wody morskiej
 • oczy – przejrzyste, o błyszczących, wyraźnie zaznaczonych źrenicach
 • skrzela – czerwone, jasno- lub ciemnoróżowe, bez plam czy śluzu
 • skóra – lśniąca, śliska, bez uszkodzeń, z przylegającymi łuskami
 • mięso – sprężyste i elastyczne; po naciśnięciu powinno z powrotem się napiąć
 • ości – jeśli kupujesz wypatroszoną rybę, zajrzyj do środka; mięso powinno przylegać do ości nawet po rozchyleniu
 • test wody – gdy włożymy rybę do naczynia z wodą, świeża – zatonie, nieświeża – zostanie na powierzchni.

 

Ryby na zdrowie

Prawidłowe i racjonalne żywienie jest jednym z ważniejszych czynników środowiskowych, które istotnie wpływają na rozwój naszego organizmu i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Wciąż obserwujemy rosnącą świadomość konsumentów na temat prawidłowego odżywiania. Jedzenie ryb i produktów rybnych wpisuje się w ten trend. Mikro- i makroelementom zawartym w mięsie ryb przypisuje się wspomaganie w zapobieganiu niektórych schorzeń, jak i utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. 

Mięso ryb charakteryzuje się wyjątkowymi zaletami żywieniowymi, obok wysokiej wartości odżywczej białek, na szczególne podkreślenie zasługuje bogactwo witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (szczególnie D i A) oraz rzadko spotykanych mikroelementów (jod, selen). Wiele osób nie je ryb, twierdząc, że nie lubi ich smaku. To oznacza, że nigdy nie jedli świeżo złowionej, prawidłowo przechowywanej i dobrze przyrządzonej ryby. Gatunków ryb i możliwości ich obróbki jest tak wiele, że każdy znajdzie dla siebie smak i formę, którą polubi.

Ryby mają szczególny, unikatowy skład kwasów tłuszczowych. Jednocześnie są bogate w NNKT – niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest to o tyle istotne, że nasz organizm nie potrafi ich sam syntetyzować, a stale ich potrzebujemy, aby prawidłowo funkcjonować.

 Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Warto też wspomnieć, że 8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. European Day of Healthy Food and Cooking). Został on zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro-Toques, czyli organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych i nie tylko, dobrych nawyków żywieniowych, regularnego spożywania posiłków, a także informowanie o konsekwencjach złej diety. Dlatego też warto jeść ryby bałtyckie, które maja mnóstwo wartości odżywczych i pysznie smakują.


Naturalnie Bałtyckie to marka, która informuje, że mamy do czynienia z najwyższej jakości bałtycką rybą, pełną zdrowych wartości. Jedzmy ryby z Bałtyku na zdrowie!

 

 


 

Komentarze