Zakwas na biały barszcz


biały płyn w słoiku
Zakwas na biały barszcz

 

Wielkanocne przygotowania w naszych domach powoli zaczynają nabierać tempa. Teraz jest doskonały moment, aby przygotować zakwas na świąteczne zupy, czyli na żur lub na biały barszcz. Tylko teraz pewnie niektórym z Was nasuwa się pytanie jaka jest różnica między tymi zupami, a może jednak nie ma żadnej?

Już spieszę z wyjaśnieniami. Oczywiście te dwie zupy różnią się miedzy sobą, podstawowa sprawa to sposób w jaki są one zakwaszane. Wszystkie zupy zakwaszane przy pomocy naturalnych kwasów owocowych czy warzywnych, to barszcze, natomiast te gotowane z dodatkiem zakwaszanej mąki, to są żury i żurki. Natomiast w  wielu domach i biały barszcz i żurek przygotowuje się na bazie zakwasów mącznych,  różnicując się w zależności od tego z jakiego rodzaju mąki powstał dany zakwas. I tak, w pierwszym przypadku, czyli gdy mówimy o żurku, gotujemy go z dodatkiem zakwasu żytniego, natomiast biały barszcz powstaje na bazie zakwasu zrobionego z mąki pszennej. 

Kolejną kwestią są dodatki, z którymi podajemy obydwie zupy. Z reguły są one zależne od regionów, w których są serwowane. Zupa może być czysta i tylko z dodatkiem ziemniaków, albo z pokrojonymi warzywami i białą kiełbasą lub z ugotowanym i pokrojonym na ćwiartki jajkiem.

Na naszym wielkanocnym stole zawsze musiał pojawić się biały barszcz. Ja dalej kultywuję tę rodzinną tradycję i co roku gotuję tę pyszną zupę. Koniecznie musi ona być przygotowany na domowym zakwasie, a jego smak powinna wzbogacać własnoręcznie zrobiona biała kiełbasa. Tutaj jest przepis → wielkanocny biały barszcz na zakwasie.


Na blogu znajdziecie przepisy na:

 

Zakwas na biały barszcz

Czas przygotowania: 15 minut + czas oczekiwania, czyli 5-6 dni
Składniki
  • 1 litr przegotowanej zimnej wody
  • 1 szklanka mąki pszenne razowej (z pełnego przemiału)
  • 3 ząbki czosnku
  • 3 liście laurowe
  • 5 ziarenek ziela angielskiego
  • Opcjonalnie łyżka aktywnego zakwasu żytniego lub kawałek razowego chleba na zakwasie


Wykonanie

Czosnek rozgniatamy nożem, wrzucamy do wyparzonego słoika razem z przyprawami, dosypujemy mąkę i dolewamy wodę. Wszystko dokładnie mieszamy, słoik przykrywamy bawełnianą lub lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 7 dni. Raz dziennie należy zakwas zamieszać, aby uniknąć powstania kożucha.
 
 
 


Komentarze