Zawsze dzikie, kampania MSC - spotkanie prasowe


Pod koniec listopada spotkaliśmy się  w warszawskim Lokalu na rybę, aby wraz z Darią Ładochą porozmawiać o nowej kampanii MSC na rzecz ochrony dzikiej natury oceanów "Zawsze dzikie". Zapraszam na krótką relację z tego spotkania, a na blogu wkrótce pojawi się przepis na pyszne empanadillas nadziewane czarniakiem, czyli czarnym dorszem. Oczywiście z niebieskim znakiem potwierdzającym dostawę pochodzącą tylko z legalnych i sprawdzonych źródeł.
Zawsze dzikie - spotkanie prasowe

Jak się okazuje tylko 3,2 % Polaków zdaje sobie sprawę, jak bardzo zagrożone są dziko żyjące ryby. Podczas gdy wszyscy czerpiemy z zasobów mórz i oceanów, zaledwie niewielka część społeczeństwa ma świadomość, że aż 90% łowisk dziko żyjących ryb jest zagrożona przełowieniem. O tym, jak ważna jest ochrona dzikiej natury oceanów oraz co robić, by dostępne zasoby nie zostały wyczerpane, mówi kampania MSC pod hasłem „Zawsze Dzikie”, która właśnie wystartowała w Polsce.
W trakcie spotkania, w którym miałam przyjemność uczestniczyć wraz z innymi blogerkami kulinarnymi był czas, aby wspólnie się poznać z Darią, porozmawiać o rybach i o tym jak ważne są w naszej diecie. W międzyczasie Daria gotowała dla nas kociołek bosmański. Jakież było nasz zdziwienie, gdy okazało się, że nasz kociołek jest... bez ryby ! W ten sposób organizatorzy spotkania chcieli zwrócić nasza uwagę, na to jak w przyszłości mogą wyglądać nasze dania rybne, gdy nie będziemy zwracali uwagi na to skąd pochodzą kupowane przez nas ryby.
Organizatorzy zachęcają do ochrony dzikiej natury oceanów poprzez wybieranie dzikich ryb i owoców morza ze znakiem MSC, a ich działania wspierają liczni partnerzy m.in. firmy ALDI, FRoSTA, Kaufland, Lidl. Wiarygodny system certyfikacji pozwala każdemu konsumentowi w prosty sposób włączyć się w działania na rzecz ochrony zasobów mórz i oceanów, dzięki oznakowaniu całej gamy produktów od śledzi w puszcze, poprzez wędzoną makrele po równie popularnego w Polsce mintaja czy dorsza. Niebieski znak MSC to także gwarancja, że ryby w całym łańcuchu dostaw pochodzą tylko z legalnych i sprawdzonych źródeł.
Podczas spotkania mogłyśmy także spróbować pysznych drożdżowych bułeczek, przygotowanych przez szefa kuchni Lokalu na rybę. Tym razem w środku była ryba :), pyszny czarniak czyli czarny dorsz.

We wpisie wykorzystałam zdjęcia udostępnione przez AKPA.

Komentarze