Zdrowie z polskiego sadu - Grójeckie jabłka

czerwone-jablka-widok-z-gory

Dziś zapraszam Was na relację ze śniadania prasowego zorganizowanego przez Lidla w pięknych kwitnących grójeckich sadach. Ku naszej radości śniadanie przedłużyło się nam  do lunchu 😍, a co w międzyczasie robiliśmy i oczywiście jedliśmy poczytacie poniżej. To była bardzo udana eskapada.
Zapraszam !
Zdrowie z polskiego sadu - grójeckie jabłka
11 maja wraz z grupą blogerów kulinarnych i dziennikarzy wyruszamy do Małej Wsi, która jest położona wśród grójeckich sadów. Lidl zabiera nas na wycieczkę, żeby pokazać nam przepięknie kwitnące właśnie sady, a także porozmawiać nieco na naszych polskich jabłkach - o ich historii, odmianach i uprawie.
Lidl promuje zdrową żywność – m.in. właśnie Jabłka Grójeckie - a także przyjął kolejne zobowiązanie mając na celu eliminację z asortymentu nadmiernych ilości składników niekorzystnie wpływających na zdrowie konsumentów. Po redukcji soli oraz cukru o 20 proc. w produktach marek własnych, przyszedł czas na ograniczenie ilości pozostałości pestycydów w warzywach i owocach. Sieć ustaliła ich limit w wysokości maksymalnie jednej trzeciej poziomu ustalonego przez UE. W trosce o zdrowie klientów przyjęto zobowiązanie o redukcji zawartości pozostałości pestycydów. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Sady Grójeckie pyszne polskie jabłka pojawiły się  w Lidlu. Okolice Grójca, nazywane są "największym sadem Europy". Ten region już od stuleci słynie z sadowniczych tradycji, a uprawiane tam jabłka w 2011 zostały wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Mają charakterystyczną naklejkę z wizerunkiem Królowej Bony.
Po krótkiej konferencji ruszamy zwiedzać pięknie odrestaurowany XVIII wieczny pałac,  który jest jednym z piękniejszych zabytków polskiego klasycyzmu. Pałac wybudował przyjaciel i doradca króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - Bazyli Walicki. Przez prawie 160 lat pałac pozostaje w rękach właścicieli, natomiast pod koniec XX wieku jest letnią rezydencją urzędników rady Ministrów.  Dziś znów jest w rękach prywatnych, należy do państwa Barańskich - okolicznych sadowników, którzy kupili i odrestaurowali ten kompleks. Po pałacu oprowadza nas przesympatyczny przewodnik.
Następnie udajemy się podziwiać okoliczne sady. Na wycieczkę pojechaliśmy takimi sprytnie zbudowanymi skrzynkami na jabłka 😃.
Na koniec udajemy się do przepięknie odrestaurowanej i urządzonej Starej Wozowni, gdzie mieści się elegancka restauracja. Szef kuchni uraczył nas tatarem z łososia, zupą krem z cukinii, wieprzowymi policzkami i pysznym lodowym deserem.Po obiedzie czeka nas jeszcze degustacja polskich wyśmienitych cydrów Ignaców, które zdobyły już międzynarodowy nagrody. 
"Od narodzin pomysłu do naszej pierwszej butelki cydru upłynęły trzy lata. Zmiana przepisów w 2011 roku pozwoliła sadownikom na wyprodukowanie maksymalnie 10 000 litrów cydru rocznie. Byliśmy pierwszymi w Polsce, którzy skorzystali z tej możliwości. Patrząc na gąszcz niespójnych, a czasem wzajemnie sprzecznych regulacji, przez który musieliśmy się przedzierać, wiemy już, dlaczego jesteśmy jedynymi sadownikami cydrownikami w kraju." przeczytamy na stronie producenta. Oczywiście Ignaców znajduje się w powiecie grójeckim.
Cydr Ignaców to orzeźwiający, lekki alkohol. Powstaje tradycyjnie jesienią, wyłącznie ze świeżo tłoczonego soku z kilku odmian jabłek, rosnących w naszych sadach w Ignacowie. Dojrzewa zimą i wiosną. Nie zawiera aromatów ani barwników. Jest naturalny, wyrazisty i lekko wytrawny. Muszę przyznać, że bardzo przypadł mi do gustu.

Komentarze

  1. Piękna relacja, wspaniała okolica a jabłka to moje ulubione owoce

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To była wspaniała wycieczka. Ja też lubię jabłka, a te polskie najlepsze :).

      Usuń

Prześlij komentarz