Najprostszy chleb żytni na zakwasie


Chleb ten wypatrzyłam u Amber na blogu Kuchennymi drzwiami, natomiast przepis pochodzi z najnowszej książki Piotra Kucharskiego "Chleb. Domowa piekarnia". A, żeby było jeszcze ciekawiej to powiem Wam, że ten chleb upiekłam na zakwasie, który dostałam właśnie od Piotrka w zeszłym roku na warsztatach, które prowadził we Wrocławiu.
Ten chleb, to idealny chleb dla osób zaczynających swoją przygodę z zakwasem i pieczeniem chleba. Nie może się nie udać ! A w smaku jest idealny. 
Najprostszy chleb żytni na zakwasie 

Czas przygotowania: 28 godzin
Proporcje na 2 bochenki

Składniki
Zakwas:
 • 60 g zakwasu żytniego wyjętego z lodówki 
 • 200 g maki żytniej typ 720
 • 180 ml wody
Ciasto właściwe:
 • 350 g zakwasu
 • 800 g mąki żytniej typ 720
 • 650 ml wody
 • 20 g soli
Wykonanie:
Dzień przed pieczeniem wyjmujemy zakwas z lodówki, zostawiamy go na 1-2 godziny na kuchennym blacie do ogrzania. Po tym czasie przekładamy go do dużej miski, dodajemy pozostałe składniki zakwasu, dokładnie mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 8-12 godzin w temperaturze pokojowej.
Następnego dnia sprawdzamy czy nasz zakwas jest gotowy, czyli czy jest dobrze napowietrzony i czy pachnie lekko kwaskowo. Jeśli tak, to odważamy 350 g zakwasu i dodajemy go do reszty składników na chleb. Pozostałą część zakwasu przekładamy do słoika i chowamy do lodówki, przyda nam się przy następnym pieczeniu.
Ciasto właściwe dokładnie mieszamy, żytniego chleba nie trzeba wyrabiać, miskę przykrywamy szczelnie folią spożywczą i odstawiamy do pierwszego wyrastania na 8-12 godzin.
Gdy ciasto wyrośnie dzielimy je na dwie części i przekładamy do natłuszczonych keksówek o długości 20 cm. Powierzchnię ciasta wyrównujemy zwilżoną w wodzie łyżką lub rękoma. Ja dodatkowo posypałam chleby mąką i nacięłam ostrym nożem. Foremki przykrywamy ściereczką i odstawiamy do garowania ma 3-4 godziny.
Po tym czasie piekarnik nagrzewamy do 220 stopni, wstawiamy foremki, piekarnik parujemy. Chleb pieczemy około  45-50 minut. 
Po upieczeniu chleby wyjmujemy z foremek i studzimy na kratce.Komentarze

 1. Czy chleb pieczemy na funkcji termoobieg czy góra dół?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czesc, co to jest garowanie ? Gdzie sie garuje? w piekarniku? z uzyciem wody?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, garowanie to po prostu fermentacja końcowa. Z reguły chleb garuje się w lodówce lub na blacie kuchennym.

   Usuń
 3. U mnie wychodzi pyszny ale dlaczego zawsze jest popękany mocno?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz