Najprostszy chleb żytni na zakwasie


Chleb ten wypatrzyłam u Amber na blogu Kuchennymi drzwiami, natomiast przepis pochodzi z najnowszej książki Piotra Kucharskiego "Chleb. Domowa piekarnia". A, żeby było jeszcze ciekawiej to powiem Wam, że ten chleb upiekłam na zakwasie, który dostałam właśnie od Piotrka w zeszłym roku na warsztatach, które prowadził we Wrocławiu.
Ten chleb, to idealny chleb dla osób zaczynających swoją przygodę z zakwasem i pieczeniem chleba. Nie może się nie udać ! A w smaku jest idealny. 
Najprostszy chleb żytni na zakwasie 

Czas przygotowania: 28 godzin
Proporcje na 2 bochenki

Składniki
Zakwas:
  • 60 g zakwasu żytniego wyjętego z lodówki 
  • 200 g maki żytniej typ 720
  • 180 ml wody
Ciasto właściwe:
  • 350 g zakwasu
  • 800 g mąki żytniej typ 720
  • 650 ml wody
  • 20 g soliWykonanie:
Dzień przed pieczeniem wyjmujemy zakwas z lodówki, zostawiamy go na 1-2 godziny na kuchennym blacie do ogrzania. Po tym czasie przekładamy go do dużej miski, dodajemy pozostałe składniki zakwasu, dokładnie mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 8-12 godzin w temperaturze pokojowej.
Następnego dnia sprawdzamy czy nasz zakwas jest gotowy, czyli czy jest dobrze napowietrzony i czy pachnie lekko kwaskowo. Jeśli tak, to odważamy 350 g zakwasu i dodajemy go do reszty składników na chleb. Pozostałą część zakwasu przekładamy do słoika i chowamy do lodówki, przyda nam się przy następnym pieczeniu.
Ciasto właściwe dokładnie mieszamy, żytniego chleba nie trzeba wyrabiać, miskę przykrywamy szczelnie folią spożywczą i odstawiamy do pierwszego wyrastania na 8-12 godzin.
Gdy ciasto wyrośnie dzielimy je na dwie części i przekładamy do natłuszczonych keksówek o długości 20 cm. Powierzchnię ciasta wyrównujemy zwilżoną w wodzie łyżką lub rękoma. Ja dodatkowo posypałam chleby mąką i nacięłam ostrym nożem. Foremki przykrywamy ściereczką i odstawiamy do garowania ma 3-4 godziny.
Po tym czasie piekarnik nagrzewamy do 220 stopni, wstawiamy foremki, piekarnik parujemy. Chleb pieczemy około  45-50 minut. 
Po upieczeniu chleby wyjmujemy z foremek i studzimy na kratce.


Komentarze

Prześlij komentarz

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *