Chleb litewski słonecznikowy


Swoją przygodę z pieczeniem chleba zaczynałam od gotowych mieszanek. Tak było najłatwiej i najszybciej, ale jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia ! Postanowiłam bardziej szczegółowo zapoznać się z tematem pieczenia chleba, zaopatrzyć w różne rodzaje mąki.  Szczególnie gdy poczytałam sobie co zawierają kupowane przeze mnie mieszanki: różne ulepszacze i wypełniacze. Zrezygnowałam więc ze sklepowych mieszanek, choć czasami taka gotowa mieszanka bardzo ułatwia życie, gdy chcemy upiec chleb na szybko.
Ostatnio trafiłam na stronę  Chleb na zdrowie i "z pewną taka nieśmiałością" postanowiłam zaryzykować upieczeni chleba z gotowej mieszanki. Przekonała mnie informacja, że mieszanka zawiera naturalnie składniki bez konserwantów, GMO ani GMM.
Zdecydowałam się upiec chleb żytni litewski z ziarnami słonecznika i z kminkiem. Mieszanki fajnie się prezentują w brązowych ekologicznych papierowych torbach, w które są zapakowane. Są bardzo łatwe w użyciu, instrukcja wypieku jest prosta i czytelna. Chleb ładnie wyrósł, co widać na zdjęciach i bardzo nam smakował.
Chleb litewski słonecznikowy

Składniki:
mieszanka chleb litewski słonecznikowy
200 g + 300 g ciepłej wody 
Opakowanie zewnętrzne zawiera 3 torebki: mieszankę chlebową, nasiona i drożdże
Wykonanie:
Zawartość średniej torebki, która zawiera ziarna zalewamy  200 g ciepłej wody o temperaturze 50 stopni C i odstawiamy do namoczenia na 2 godziny. Po tym czasie nasiona odcedzamy na sicie.
Do miski w której będziemy wyrabiać ciasto wsypujemy zawartość pozostałych 2 torebek, odcedzone ziarna i wlewamy 300 g wody o temperaturze 30 stopni C. Następnie ciasto wyrabiamy przez 20 minut mikserem, miskę przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut do fermentowania.
Po upływie 30 minut ciasto przekładamy do formy, w której będziemy piekli chleb, u mnie była to keksówka, po czym odstawiamy znowu do czasu aż ciasto podwoi swoją objętość.
Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni, tuż przed włożeniem chleba piekarnik spryskujemy wodą przez 5 sekund i pieczemy chleb przez około 35 minut.
Po upieczeniu wyjmujemy z foremki i studzimy na kratce.Komentarze

Prześlij komentarz