Jesienna zupa z Poltino - konkurs


Kulinarne przygody Gatity serdecznie zapraszają wszystkich czytelników bloga na konkurs z produktami Poltino  w roli głównej. Do wygrania są dwie super nagrody ! Zachęcam Wa gorąco, bo naprawdę warto wziąć udział.
Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie poniżej.



Jesienna zupa z Poltino - konkurs

Poltino to jedna z największych firm przetwórstwa owocowo-warzywnego w Polsce. Oferowane przez nią produkty pochodzą z przyjaznych naturze terenów południowo-wschodniej Polski. Wśród sprzedawanych przez Poltino produktów znajdziecie między innymi mrożone owoce, warzywa, mieszanki warzywne, zupy, warzywa na patelnie, dania gotowe i zupy krem.

Waszym zadaniem konkursowym będzie podzielenie się ze mną przepisem na pyszną jesienną zupę z warzywami. Jej skład zależy od Waszej pomysłowości. Do przepisu dołączcie zdjęcie Waszej potrawy. Nie bójcie się  odważnych i zaskakujących połączeń smaku. Zaskoczcie mnie swoimi kulinarnymi pomysłami.
Prawidłowe zgłoszenie, to takie, które zawiera i przepis i zdjęcie.

Do wygrania są dwie nagrody:
- zestaw czterech garnków emaliowanych w kolorze zielonym ( garnki nadają się do używania na wszystkich rodzajach kuchenek) i paczka zawierająca zestaw 18 mrożonych produktów marki Poltino
zestaw 18 mrożonych produktów marki Poltino
Zdjęcie produktów Poltino jest zdjęciem poglądowym i Fundator zastrzega sobie prawo do możliwości wymiany niektórych produktów.

Konkurs trwa od dnia 28 listopada do godziny 23:59 dnia 6 grudnia 2016 roku.
Proszę o zamieszczanie przepisów tylko i wyłącznie w komentarzu pod tym postem.  

Zdjęcie przedstawiające przygotowane przez Was danie należy wysyłać na adres kontakt@kulinarneprzygodygatity.plProszę o podanie w tytule "Jesienna zupa z Poltino ".
Nie wymagam, aby na zdjęciu pojawił się produkt Poltino, natomiast składniki zupy powinny zawierać co najmniej jeden z mrożonych produktów tej firmy.
Będzie mi miło jeśli polubicie na Facebooku  mój fanpage.


Regulamin konkursu:
1. Organizatorem konkursu jestem ja, czyli Agata, autorka bloga Kulinarne przygody Gatity. Fundatorem nagrody jest właściciel marki Poltino. Wysyłka nagród nastąpi do 30 dni od zakończenia konkursu.
2. Zwycięzców konkursu wybieram sama. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na blogu i na fanpage bloga w ciągu 3 dni od momentu zakończenia konkursu.
3. Przez kolejne 7 dni czekam na przesłanie danych teleadresowych do wysyłki nagrody. Jeśli w tym czasie nie zgłoszą się laureaci, wybiorę kolejne osoby. Wysyłka jest możliwa tylko na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
4. Każdy zgłaszający może dodać maksymalnie dwa przepisy. Wpisy muszą być podpisane nickiem lub imieniem, te anonimowe będą usuwane. Niezależnie od ilości zgłoszonych przepisów nagrodę można wygrać tylko jedną.
5. Zgłoszony przepis nie może być przekopiowany z książki, strony internetowej czy też bloga (nie dotyczy jeśli jest to Wasz autorski blog). Zdjęcia, które będą przysyłane  w załączeniu do przepisu muszą być Waszego autorstwa. Przepisy, które będą kopią innych przepisów będą usuwane z konkursu.
6. Na fanpage Kulinarnych przygód Gatity na FB utworzę album, w którym będę zamieszczała nadesłane przez Was zdjęcia. Przesłanie zdjęć jest równoważne z tym, że wyrażacie zgodę na ich publikacje  na blogu i w galerii konkursowej na fanpage.
7. Zastrzegam sobie możliwość przedłużenia konkursu.
8. Dodanie zgłoszenia konkursowego oznacza akceptację powyższego regulaminu.

Proszę o dokładne zapoznanie się z regulaminem i informacjami na temat konkursu. Wszystkie zgłoszenia, które nie będą z nimi zgodne, będą od razu usuwane.


Komentarze

  1. Zupa kalafiorowa z curry


    Składniki:
    2 litry bulionu warzywnego lub drobiowego
    1 mały kalafior
    1 marchewka
    1 korzeń pietruszki
    3 ziemniaki
    3 łyżki śmietany 12%
    pół łyżeczki curry
    1 liść laurowy
    sól
    (przepis na 3-4 porcje)

    Marchewkę i pietruszkę obieramy i kroimy w półplasterki, ziemniaki obieramy i kroimy w średnią kostkę. W garnku zagotowujemy bulion i dodajemy do niego warzywa i liść laurowy. Po około 5 minutach gotowania, dodajemy do zupy małe różyczki kalafiora, gotujemy na małym ogniu kolejne 5-10 minut - do miękkości wszystkich warzyw. Pod koniec, dodajemy curry i sól. Zupę zabielamy śmietaną. Można do zupy dodać jeszcze świeżo mielony pieprz. Przypominam jednak, że curry jest dość ostrą przyprawą.

    Pozdrawiam :).

    OdpowiedzUsuń
  2. Zupa z brukselki


    Składniki:
    1,5 l bulionu drobiowego
    500 g brukselki
    4 ziemniaki
    1 marchewka (z bulionu)
    2 łyżki soku z cytryny
    natka pietruszki
    kawałek szynki/boczku
    pieprz
    sól
    (przepis na 6 porcji)

    No garnka wlewamy bulion i wrzucamy do niego umyte i obrane z zewnętrznych liści, brukselki. Gotujemy do miękkości. Połowę brukselek wyciągamy, połowę zostawiamy i miksujemy z bulionem. Ziemniaki obieramy, kroimy w małą kostkę i gotujemy do miękkości. Szynkę kroimy w mniejsze kawałki i chwilę obsmażamy na patelni. Do garnka wrzucamy całe brukselki i zmiksowaną zupę. Dodajemy do tego pokrojoną w cienkie plasterki marchewkę, ziemniaki i sok z cytryny. Doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Przelewamy do talerzy, posypujemy natką i kawałkami szynki.

    Smacznego. Pozdrawiam, paaa :).

    OdpowiedzUsuń
  3. ZUPA KREM Z MARCHEWKI, DYNI I BATATA


    Składniki:
    • batat – średniej wielkości - 1 sztuka
    • marchewka mrożona – kostka - firmy POLTINO
    • dynia – 30 dkg
    • czosnek – 1-2 ząbki (jak kto lubi)
    • cebula średnia – 1
    • ¾ litra do 1 litra bulionu warzywnego
    • pomarańcza 1
    • olej kokosowy bezsmakowy – 1 łyżka
    • przyprawy: sól, pieprz, imbir w proszku/gałka muszkatołowa
    • kiełki wyhodowane w domu do przybrania
    • pestki słonecznika
    • śmietana gęsta 18% - 2 łyżki

    Wykonanie:
    Batata obieramy ze skóry, kroimy w kostkę.
    Marchewkę firmy POLTINO wyjmujemy z torebki. Nie rozmrażamy.
    Dynię bez skóry kroimy też w kostkę.
    Jak jest czas, dynię i batata można upiec w piekarniku.
    (Według mnie są smaczniejsze.)
    Cebulę i czosnek pokroić.
    Na oleju kokosowym zeszklić pokrojoną cebulę. Pod koniec smażenia dodać do niej czosnek uważając, żeby się nie spalił.
    Bulion warzywny można zrobić tak: we wrzącej wodzie rozpuścić 2 kostki warzywne ze sklepu ze zdrową żywnością.
    Do garnka wrzucić cebulę z czosnkiem, batata, marchewkę i dynię. Gotować do miękkości około pół godziny. Następnie zblendować na gładką zupę regulując jej gęstość bulionem warzywnym. Doprawić i zagotować.
    Zetrzeć skórkę z pomarańczy i wycisnąć sok.
    Skórkę i sok dodać do zupy.
    Pestki słonecznika uprażyć na suchej patelni.
    Zupę przelać na talerz, posypać kiełkami, udekorować śmietaną i pestkami. Podać.

    Uwaga: zupę można przygotować po sezonie bez dyni albo użyć dyni zamrożonej lub zawekowanej.





    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zupa krem ZIELONO MI

    1/2 szklanki szpinaku Poltino
    1 opakowanie brokułu Poltino
    kawałek zielonej cukinii
    1 szklanka zielonego groszku cukrowego Poltino
    1/2 szklanki zielonej soczewicy
    1/2 zielonej papryki
    kawałek zielonej części pora
    sól, pieprz do smaku

    Do dekoracji:

    jarmuż
    różyczki brokuła
    pestki z dyni
    jogurt typu greckiego

    Cukinię kroimy w kostkę, pora w plasterki a paprykę w kostkę. Wszystkie zielone składniki kremu ZIELONO MI dajemy do garnka i gotujemy do miękkości. Doprawić do smaku sola i pieprzem i zmiksować na krem. Próbujemy i ewentualnie doprawiamy lub jak jest zbyt gęste to dodajemy odrobinkę wody. Nakładamy i dekorujemy kleksem z jogurtu greckiego i nasion dyni oraz jarmużem i różyczkami ugotowanego brokuła.

    OdpowiedzUsuń
  6. Słoneczna zupa krem dyniowo - marchewkowa

    2 kg dyni
    szklanka marchewki w kostkę Poltino
    2 ząbki czosnku
    1 średnia cebula
    0,5 l wody
    sól i pieprz do smaku
    mielona ostra papryka do dodania pikanterii

    Dynię obieramy i wydrążamy wraz z nasionami. Kroimy w kostkę, zalewamy wodą, dodajemy marchewkę i stawiamy by zaczęła się gotować i mięknąć. Między czasie obieramy cebulę i czosnek. Kroimy w drobną kostkę i podsmażamy. Kiedy się zeszkli dodajemy do dyni i podprawiamy solą i pieprzem a także mieloną ostrą papryka by nadać jej ostrości. Gotujemy do momentu kiedy dynia zacznie się sama rozpadać. Potem ją miksujemy i gotowe.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zupa krem z marchwi i pomarańczy z grzankami

    Za oknami pojawił się już pierwszy śnieg, a temperatura na dworze ciągle spada. Gdy zziębnięta wracam do domu, marzę tylko o czymś ciepłym co szybko rozgrzeje mnie od środka. Zupa marchewkowa z pomarańczą i imbirem sprawdzi się świetnie w te chłodne dni. Dzięki imbirowi i pieprzowi rozgrzeje nas od wewnątrz, a marchew i sok z pomarańczy dostarczy nam sporej ilości witamin i minerałów.

    Składniki:
    1 kg marchwi
    60 g masła
    2 średnie cebule
    1 pomarańcza
    2 l bulionu np. drobiowego
    kilka kromek białego chleba
    oliwa z oliwek
    imbir, sól, pieprz, mielony kminek
    do przystrojenia kilka listków mięty lub kolendry

    W garnku rozgrzewamy 2 łyżki oleju lub oliwy z oliwek. Dodajemy 60 g masła. Marchew obieramy i kroimy w półtalarki lub talarki. Skórkę z pomarańczy ocieramy na tarce.Cebule drobno siekamy, wrzucamy do garnka i smażymy aż do momentu gdy się zeszkli. Następnie dodajemy marchew, sok i otartą skórkę z całej pomarańczy, szczyptę imbiru i kminku. Całość zalewamy bulionem i gotujemy przez ok. 15-20 minut.

    Gdy marchewka będzie już miękka, garnek zestawiamy z ognia i za pomocą blendera miksujemy całą zupę. Gdy zupa będzie już zmiksowana ponownie przekładamy ją na niewielki ogień i doprawiamy solą, pieprzem oraz wg. uznania kminkiem i imbirem.

    Chleb kroimy w kromki. Z kromek odkrawamy skórki, natomiast miąższ kroimy w kostkę. Ma patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy z oliwek i 1-2 łyżki masła. Gdy tłuszcz będzie już gorący wrzucamy chleb pokrojony w kostkę i smażymy aż grzanki będą chrupiące.

    Zupę przekładamy na talerz posypujemy grzankami i przystrajamy listkami mięty lub kolendry.

    Anna Grzyb
    slodkieniebo@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Zupa Jarzynowa z wędzonym łososiem

    Zupa jarzynowa sprawdzi się świetnie w chłodniejsze dni. Dodatek wędzonego łososia i sporej ilości koperku nada jej całkiem nowego i aromatycznego smaku.

    Składniki:
    2-3 łyżki oliwy z oliwek
    1 łyżka masła
    5 średnich ziemniaków
    2 marchewki
    1 pietruszka
    1 cebula
    1 litr rosołu lub bulionu drobiowego/jarzynowego
    200 ml mleka
    1/2 pęczka posiekanego koperku
    ok. 50 g łososia wędzonego
    sól i pieprz

    Do rondelka z grubym dnem dodajemy oliwę i masło. Następnie dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, marchewkę, pietruszkę, cebulę posiekaną w piórka i obsmażamy je ok. 5-7 minut często mieszając. Gdy warzywa lekko się przypieką wlewamy gorący bulion i mleko. Gotujemy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez ok. 20-30 minut lub do momentu aż warzywa będą miękkie. Na koniec doprawiamy solą, pieprzem i dodajemy połowę koperku. Porcję zupy wylewamy na talerz, układamy kawałki wędzonego łososia i posypujemy odrobiną koperku który został.

    Anna Grzyb
    slodkieniebo@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  9. Krem ze szpinaku i sałaty:

    Składniki na 4 porcje:
    1 cebula
    10 bryłek szpinaku Poltino
    Sałata lodowa
    1/2 łyżeczki spiruliny
    3 ząbki czosnku
    850 ml bulionu warzywnego (gotując dodajemy spirulinę oraz podpaloną na palniku łupę cebuli)
    Sól, pieprz
    Olej
    Przygotowanie:
    Na naoliwionej patelni smażymy pokrojoną w kostkę cebulę. Dorzucamy przeciśnięty czosnek, bryłki szpinaku oraz sałatę (najlepiej bez "ogonków"). Smażymy kilka minut, doprawiamy. Dorzucamy do bulionu i dusimy pod przykryciem ok. 15 minut (ilość wody należy regulować). Po upływie czasu odstawiamy do ostygnięcia, następnie blendujemy, ewentualnie doprawiamy. Podajemy z gęstym jogurtem/groszkami ptysiowymi lub sucharkami.

    www.czarnawisienka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  10. Pikantny krem marchewkowo-pomidorowy
    Składniki:
    1 opakowanie mrożonych marchewek Poltino
    1 pomidor
    1 ząbek czosnku
    1/2 papryczki chilli
    Garść bazylii
    1 łyżeczka curry
    1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
    Troszkę ostrej papryki w proszku
    Sól i pieprz
    Jogurt naturalny
    Przygotowanie:
    Marchewkę gotujemy aż zmięknie. W tym czasie kroimy bardzo drobno papryczkę, czosnek i bazylię; pomidora kroimy w kostkę. Do marchewki dorzucamy przyprawy i nadal gotujemy. Gdy będzie już miękka zdejmujemy z ognia, dodajemy resztę składników i miksujemy np. blenderem aż krem będzie bez większych grudek. Podajemy z jogurtem naturalnym - zmniejsza ostry smak, a krem jest delikatniejszy.

    www.czarnawisienka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  11. Grochówka wegetariańska

    Składniki
    (na 6 porcji)

    - 1 szklanka grochu (ok. 200 g),
    - opakowanie włoszczyzny Poltino (ok. 450 g),
    - 3 ziemniaki (ok. 210 g),
    - 1 cebula (ok. 40 g),
    - łyżka oleju rzepakowego (ok. 10 g),
    - 3 łyżki sosu sojowego,
    - pieprz, sól, wędzona papryka, liście laurowe, ziele angielskie, majeranek.


    Sposób przygotowania

    1. Groch płuczemy dokładnie i moczymy przez noc.
    2. Groch zalewamy 2 litrami wody i gotujemy ok. 1 h z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego.
    3. Obieramy marchewkę, ziemniaki i kroimy w kostkę.
    4. Szklimy na oleju rzepakowym pokrojoną w kostkę cebulę. Do cebuli dodajemy włoszczyznę i ziemniaki. Całość zalewamy wodą i gotujemy ok. 15 min.
    5. Do ugotowanego grochu dodajemy warzywa.
    6. Całość doprawiamy papryką wędzoną, majerankiem, sosem sojowym, solą i pieprzem.

    Smacznego ;-)

    Pozdrawiam
    Karolina Łajdecka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę o dosłanie zdjęcia, bez niego zgłoszenie nie jest kompletne.

      Usuń
    2. Zdjęcie dotarło, dziękuję.

      Usuń
  12. Witam :)

    W jesienne i zimowe dni do moich absolutnych faworytów obiadowych zaliczają się wszelkie zupy - kremy. Kiedy nadciągają pierwsze chłody, należy zadbać o właściwą podaż witaminek, a gdzie ich szukać, jeśli nie w zupce z dużą ilością warzyw? Poniżej przepis na jedną z moich ulubionych :)

    Zupa - krem z cukinii i fasolki szparagowej

    Składniki na 8 porcji:

    3 skrzydełka z kurczaka
    2 marchewki
    1 pietruszka
    3 - 4 młode cukinie
    100g mrożonej fasolki szparagowej zielonej Poltino
    3 ziemniaki
    2 cebule
    5 ząbków czosnku
    sól, pieprz, gałka muszkatołowa, Vegeta
    0,5 szkl słodkiej śmietany 18%

    Przygotowanie:

    1. Pokrojoną w plasterki włoszczyznę gotujemy wraz ze skrzydełkami z kurczaka do miękkości. Cebule kroimy w piórka lub w kostkę i podsmażamy na maśle, pod koniec dodając przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodajemy do wywaru. Ziemniaki i cukinie kroimy w kostkę (cukinie mogą być nie obrane ze skórki) i wraz z mrożoną fasolką Poltino dodajemy do wywaru. Gotujemy do momentu, aż fasolka, ziemniaki i cukinie zmiękną. Usuwamy z zupy skrzydełka, przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową, można również dodać Vegetę. Na koniec zupę zabielamy śmietaną i jeszcze przez chwilę gotujemy. Gdy lekko przestygnie, miksujemy blenderem na krem. Podajemy z grzankami, posypaną ulubioną zieleniną.

    Pozdrawiam i życzę smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Moja druga propozycja to zupa do zadań specjalnych ;) Nie tylko rozgrzewająca, sycąca i pełna warzyw, w dodatku wzmacniająca odporność, a przy tym naprawdę wyśmienita! Kto jest sympatykiem czosnku, na pewno się w niej rozsmakuje, a kto nie jest, to po spróbowaniu zostanie ;)

    Czosnkowa zupa - krem

    Składniki na 2 - 3 porcje:

    50g mrożonej marchewki Poltino
    1 pietruszka
    biała część pora
    1 cebula
    2 ziemniaki
    8-9 ząbków czosnku
    3 łyżki masła
    50g serka topionego śmietankowego lub Gouda
    1/2szkl słodkiej śmietany 18%
    1 łyżka mąki
    przyprawa uniwersalna, pieprz, gałka muszkatołowa, mielona słodka papryka
    1 – 2 kromki chleba
    1/2 łyżeczki czosnku niedźwiedziego suszonego lub ziół prowansalskich
    kwaśna śmietana i posiekany szczypiorek do dekoracji

    Przygotowanie:

    1. Pietruszkę obieramy, wraz z marchewką wkładamy do garnka i zalewamy 1,5l wrzątku, gotujemy aż warzywa lekko zmiękną. Cebulę kroimy w piórka, szklimy na maśle, dodajemy plasterki pora, chwilę podsmażamy. Następnie dodajemy obrane, lekko zmiażdżone trzonkiem noża i pokrojone ząbki czosnku, na koniec ziemniaki pokrojone w kostkę i całość podsmażamy. Dodajemy do wywaru, gotujemy do miękkości ziemniaków. Wrzucamy serek topiony i przyprawy, mieszamy do rozpuszczenia się serka. Mąkę dokładnie rozprowadzamy w śmietanie, hartujemy i dodajemy do zupy. Całość gotujemy jeszcze przez chwilę, następnie miksujemy blenderem na krem.

    2. Chleb kroimy w niedużą kostkę, rumienimy na maśle, pod sam koniec smażenia oprószamy czosnkiem niedźwiedzim lub ziołami prowansalskimi.

    3. Zupę podajemy z kleksem kwaśnej śmietany, ziołowymi grzankami, szczypiorkiem oraz szczyptą mielonej słodkiej papryki.

    Smacznego!

    OdpowiedzUsuń
  14. Krem z buraka z nutką pomarańczy z pulpecikami z makreki

    Krem z buraka
    1 cebula
    1 ząbek czosnku
    1 opakowanie buraczków puree POltino
    Sok z ½ pomarańczy
    2 szklanki domowego bulionu warzywnego
    0,5 szklanki mleka
    1 łyżeczka masła
    Sól, pieprz
    Pieczone pulpeciki z wędzonej makreli
    1 wędzona makrela (około 200 gram )
    1 jajko
    2-3 łyżki bułki tartej
    Skórka otarta z ¼ limonki
    1/3 papryczki chilli
    1 łyżeczka posiekanego szczypiorku
    Sól, pieprz
    Dodatkowo:
    2 łyżki jogurtu naturalnego
    Skórka pomarańczowa, szczypiorek do dekoracji (opcjonalnie )
    W garnku rozpuszczamy masło i przesmażamy na nim posiekaną w kostkę cebulę i czosnek. Kiedy cebula się zeszkli dodajemy buraczaki puree , wlewamy sok z pomarańczy i smażymy wszystko 5 minut. Po tym czasie wlewamy bulion warzywny, przykrywamy i gotujemy warzywa około 10 minut. Wyłączamy i odstawiamy do przestygnięcia. Przestudzoną zupę blendujemy, wlewamy mleko, doprawiamy zupę do smaku solą i pieprzem i gotujemy bez przykrycia około 15 minut aby odparować nadmiar płynu.
    Makrelę obieramy ze skóry i ości przekładamy ją do blendera, wbijamy jajko i miksujemy na gładką pastę. Do pasty dodajemy posiekany szczypiorek i papryczkę chilli, bułkę tartą, sól i pieprz – mieszamy starannie i odstawiamy na 5 minut. Po tym czasie lekko wilgotnymi dłońmi formujemy małe pulpeciki. Układamy je na blaszce wyłożonej pergaminem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni pieczemy 15-20 minut.
    Zupę serwujemy z kleksem z jogurtu naturalnego z upieczonymi pulpecikami, posypane posiekanym szczypiorkiem i skórką z pomarańczy, smacznego ; )

    OdpowiedzUsuń
  15. Krem z buraków o chrzanowej nucie

    Składniki:
    - 1 op. buraczków tartych Poltino
    - 1 czerwona cebula
    - 2 jabłka
    - 1,5-2 litry warzywnego bulionu
    - 1 łyżeczka masła
    - 1 łyżka oliwy
    - sól i pieprz
    -1/2 łyżeczki mielonego kminku
    - 3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
    - 1 łyżka tartego chrzanu
    - natka pietruszki

    Sposób przygotowania:
    1. W garnku na maśle i oliwie podsmażamy posiekaną cebulę oraz kminek, następnie dodajemy odmrożone buraczki oraz jabłka obrane i pokrojone w kostkę. Całość zalewamy bulionem i gotujemy do miękkości ok. 30 min.
    2. Kilka łyżek buraków odkładamy na bok, pozostałe miksujemy na gładki krem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
    4. Śmietanę mieszamy z chrzanem dodajemy do miseczek z buraczanym kremem, wrzucamy odłożone buraczki, dekorujemy natką pietruszki.

    Pozdrawiam
    Ania

    OdpowiedzUsuń
  16. Dzień dobry :), przesyłam móją wizję jesiennej zupy!.

    Barszcz na bogato z suszonymi grzybami

    Żeby nie było nudno to namieszałam dzisiaj w garnku dobrego wypasionego barszczu. Składniki kompletowałam już od dwóch dni, wczoraj namoczyłam fasolkę i dzisiaj uraczyłam domowników wspaniałą aromatyczną zupą. Na naszą pogodę za oknem to idealne sycące i gorące danie. Smacznego życzę Kochani!.

    Składniki:

    - 1/4 małej główki białej kapusty
    - garść suszonych grzybów
    - 2 opakowania tartych buraczków Poltino
    - 4 ząbki czosnku
    - 1 łyżka smalcu
    - 5 łyżek octu winnego lub spirytusowego
    - 25 dag fasoli, ja miałam mały groch ale Jaś też będzie bardzo dobry
    - 3 liście laurowe
    - kilka ziaren ziela angielskiego
    - kilka ziaren pieprzu
    - 30 dag mięsa wieprzowego z kością,
    - 5 ziemniaków
    - 2 marchewki
    - 1 pietruszka
    - kawałek selera
    - biała część pora


    1. Fasolę moczymy na noc , lub używamy świeżej jeśli jest dostępna. Mięso i fasolę gotujemy w dużym rondlu i sukcesywnie dodajemy warzywa. Marchew, pietruszkę i selera ścieramy na tarce o grubych oczkach. Ziemniaki kroimy w kostkę, białą część pora w talarki, dodajemy dwie porcje tartych buraków. Gotujemy wszystko razem, dodajemy na początek 2 łyżki octu, aby zachować ładny kolor buraków, dodajemy również wszystkie przyprawy. Kapustę drobno szatkujemy i dokładamy do barszczu.

    2. Gdy mięso jest miękkie i obgotowane, obieramy je dokładnie i pozbywamy się kości. Na smalcu przesmażamy na złoty kolor drobno pokrojony czosnek i dokładamy do zupy. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, cukrem, octem.

    OdpowiedzUsuń
  17. Uwielbiam eksperymentować w kuchni. Jesień to szczególny czas. Pogoda przestaje być dla Nas łaskawa. Musimy o Siebie zadbać i poprawić swoją odporność. Po przyjściu z pracy marzę o gorącej rozgrzewającej zupie.

    Moją ulubioną jest zupa krem z dyni. Przepis kulinarny mam od babci. Potrawa jest lekkostrawna, delikatna, można ją łączyć z daniami pikantnymi i słodkim. Bez obaw podaje ją Mojej trzyletniej córeczce. Dynia oprócz beta karotenu zawiera witaminy: C, B1, B2, B6, PP. Ma też dużo błonnika, który działa w organizmie jak miotełka, zapobiegając zaparciom i oczyszczając przewód pokarmowy z toksyn. Dynia działa też moczopędnie. Inną jej bezcenną właściwością jest to, że nie kumuluje ona azotanów ani innych chemicznych związków. Co więcej, chroni też przed chorobami cywilizacyjnymi: cukrzycą, nadciśnieniem, miażdżycą.. ;)

    Produkty do jej przygotowania to:

    - duża dynia
    - 400 gram ziemniaków
    - opakowanie marchewki POLTINO
    - cebula
    - trzy ząbki czosnku
    - kawałek imbiru
    - sól
    - pieprz

    Przygotowanie:

    Zaczynam od obrania dyni. Kroje ją w średniej wielkości kawałki. Wyjmuje pestki. Obieram ziemniaki. Cebule kroje w kostkę. W garnku w dwóch litrach wody gotuje dynie, ziemniaki, marchewkę i cebule. Wodę oczywiście sole do smaku. Czas gotowania wynosi zwykle pół godziny. Dynia musi być miękka. Pięć minut przed czasem dodaje obrany i rozdrobniony imbir. Po wystygnięciu zupy blenduję ją na jednolitą masę. Przed podaniem doprawiam do smaku solą, pieprzem i posypuje natką pietruszki.
     

    MONIKA JEZIORSKA

    OdpowiedzUsuń
  18. Moja propozycja na zupę jesienną z warzywami Poltino Jesienna zupa jarzynowa z borowikami i podgrzybkami
    Składniki:
    2 l wywaru drobiowego,30 dag oczyszczonych świeżych borowików i podgrzybków,20 dag marchewki Poltino,20 dag bukietu jarzyn Poltino,2 łyżki masła,1 mała cebula,1 liść laurowy,3 ziarenka ziela angielskiego,1 łyżeczka vegety,1-2 łyżeczki mąki,2 łyżki śmietany,zielenina drobno posiekana,sól,pieprz do smaku
    Sposób przygotowania:
    Grzybki pokroić w plasterki.Cebulę obrać pokroić w kostkę.Masło rozgrzać w rondelku,dodać cebulkę,podsmażyć lekko,dodać grzyby,smażyć przez chwilkę,mieszając łyżką.Do wywaru dać liść laurowy,ziele angielskie,vegetę,wrzucić podsmażone grzyby z cebulą.Gotować ok.40 min.dodać marchewkę i bukiet jarzyn Poltino i gotować jeszcze wszystko do miękkości.Gdy grzyby i warzywa są miękkie dodajemy do zupy zawiesinę z mąki i odrobiny wody.Gotujemy zupę przez 2 min. na małym ogniu.Następnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem,zabielamy zahartowaną śmietaną.Na koniec posypujemy zieleniną.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę o dosłanie zdjęcia, bez niego zgłoszenie nie jest zgodne regulaminem.

      Usuń
  19. Pikantna zupa z kurczakiem i ziołami.

    Składniki:
    pierś z kurczaka
    2 l wody
    1/2 l passaty pomidorowej
    łyżka koncentratu pomidorowego
    zielona papryka
    pietruszka
    kawałek pora
    2 marchewki
    3 liście laurowe
    kilka kulek ziela
    szczypta cukru
    sól i pieprz do smaku
    łyżka mąki do zagęszczenia zupy
    łyżka przyprawy do dań kuchni włoskiej
    100g ryżu
    olej do podsmażenia

    Do garnka wlewam wodę, dodaje liscie laurowe i ziele angielskie. Marchew i pietruszkę obieram i kroję w kosteczkę, Paprykę i pora również kroję w ten sam sposób. Warzywa dodaję do garnka.

    Filet kroję w kostkę i podsmażam na odrobinie oleju. Do zupy dodaję przecier i łyżkę koncentratu pomidorowego oraz szczyptę cukru, by złagodzić kwaśny smak. Gotuję aż wszystkie warzywa zmiękną.

    Następnie dodaję podsmażone mięso oraz doprawiam zupę do smaku. Zagęszczam ją łyżką mąki wymieszanej z odrobiną zimnej wody. Zupę podaję z ugotowanym wcześniej ryżem.

    Można także dodać odrobiną śmietany i świeżymi ziołami. Smacznego .

    OdpowiedzUsuń
  20. Krem z dyni:

    Składniki;

    dynia hokkaido
    2 marchewki

    pietruszka

    3 ziemniaki
    cebula
    plaster selera
    ząbek czosnku
    2 łyżki masła
    sól i pieprz do smaku
    1/2 łyżeczki suszonego imbiru (może być świeży)
    1/2 łyżeczki kurkumy

    Warzywa obieram . Dynię kroję w kostkę i podsmażam na łyżce masła. Przekładam do garnka i zalewam ok. 2 litrami wody (można użyć bulionu).

    Pozostałe warzywa kroję w dużą kostkę. Na tej samej patelni na pozostałym maśle szklę cebule i dodaję pokrojony w plasterki ząbek czosnku. Nastepnie dodaję marchew, pietruszkę i selera. Kiedy warzywa się podsmażą, przekładam je do garnka. Gotuję około 25 minut.

    Pod koniec dodaję drobno pokrojone ziemniaki.
    Gotuję do miękkości.

    Zupę miksuję blenderem na krem.

    Doprawiam do smaku solą, pieprzem, kurkumą i imbirem.

    Jeśli zupa jest zbyt gęsta dolewam trochę przegotowanej wody.

    Smacznego:)

    OdpowiedzUsuń
  21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  22. Zupa meksykańska
    Bardzo prosta i sycąca zupa. Połączenie prostych składników takich jak papryka, cebula, fasola czy kukurydza nadają jej niepowtarzalnego smaku. Dzięki bogactwu składników i przypraw zupa jest bardzo rozgrzewająca!
    600 g mięsa gulaszowego
    2 łyżeczki mąki pszennej
    2 łyżeczki słodkiej papryki
    1,5 litra wody
    1 zielona papryka
    50 g pieczarek krojonych POLTINO
    100 g marchewki POLTINO
    1 pietruszka
    1 cebula
    5 pomidorków koktajlowych
    4 ząbki czosnku
    1 puszka czerwonej fasoli
    150 g słodkiej kukurydzy
    1 łyżka przyprawy meksykańskiej
    1 łyżeczka przyprawy do zup
    Sól, Pieprz

    Mięso gulaszowe myjemy i osuszamy. Przyprawiamy słodką papryką oraz obsypujemy mąką. W garnku rozgrzewamy olej, podsmażamy mięso. Cebulę kroimy w pół plasterki, dodajemy do mięsa. Całość podsmażamy ok. 5 minut. Zieloną paprykę kroimy w kosteczkę, pietruszkę kroimy w kółeczka, pieczarki i marchewkę rozmrażamy. Warzywa dodajemy do mięsa, podlewamy wodą, dokładnie mieszamy, gotujemy. Pod koniec dodajemy pokrojone pomidorki koktajlowe, odcedzoną fasolę i kukurydzę oraz przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Całość doprawiamy przyprawą do zup, przyprawą meksykańską, solą i pieprzem. Gotujemy do miękkości mięsa.

    Autor: Wioleta Szczepańska wioleta.22@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  23. Pieczarkowa z kurczakiem i serem

    Najlepsza pieczarkowa jaka jadłam! Aromatyczna, gęsta i z ciągnącym serem w środku. Polecam na jesienne rozgrzanie!

    2 cebule
    2 ząbki czosnku
    300 g fileta z piersi kurczaka
    Przyprawa do mięsa
    1 marchewka
    1 korzeń pietruszki
    Kawałek korzenia selera
    250 g pieczarek krojonych Poltino
    1,5 litra bulionu wołowego
    100 g kremowego serka topionego Gouda
    100 g żółtego sera
    Sól
    Pieprz
    Świeży koperek do posypania

    Filet z kurczaka kroimy w kosteczkę, doprawiamy przyprawą do mięsa, odstawiamy na kilka minut. Cebulę kroimy w kosteczkę, pieczarki siekamy bardzo drobno. Marchew, seler i pietruszkę obieramy. Kroimy w cienkie paseczki. W garnku rozgrzewamy olej, szklimy cebulę. Dodajemy kurczaka, chwilę podsmażamy. Wsypujemy pieczarki i resztę warzyw. Mieszamy i przesmażamy kilka minut. Całość zalewamy wołowym bulionem. Doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy na wolnym ogniu około 25 minut. Dodajemy starty żółty ser oraz małe kawałki topionego serka. Gotujemy do momentu rozpuszczenia serów. Podajemy z kawałkami pieczarek ułożonych na wierzchu oraz świeżym koperkiem.

    Autor: Wioleta Szczepańska wioleta.22@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  24. Włoska zupa Minestrone czyli Polska warzywna ;-)
     
    Składniki;
    bulion drobiowy  lub warzywny około 2 litry
    1 marchew
    1 pietruszka
    1 mała cukinia
    1 czerwona papryka
    4 pomidory
    2 ząbki czosnku
    1 szklanka passaty pomidorowej
    puszka groszku konserwowego lub ok 20 dag mrożonego groszku poltino
    sól, pieprz, słodka papryka, koperek lub zielona pietruszka, łyżeczka cukru
    20 dag fasoli szparagowej zielonej i żółtej  poltino
     
    Przygotowanie;
    Marchew i pietruszkę obrać a następnie pokroić w plasterki i wrzucić do bulionu. Gotować na małym ogniu. Pomidory sparzyć i obrać ze skórki, następnie pokroić w kostkę i wrzucić do zupy. Paprykę oczyścić z nasion i także pokroić w kostkę, dodać do zupy. Gotować do miękkości warzyw. W tym czasie cukinię pokroić w kostkę. Kiedy warzywa są miękkie dodać fasolkę szparagową a po kilku minutach wrzucić cukinię. Dolać passatę a jeśli zupa jest za gęsta dolać odrobinę wody. Czosnek zetrzeć na tarce i wrzucić do zupy. Doprawić do smaku a na samym końcu wsypać odcedzony groszek. Jeśli używamy mrożonego, dodajemy go kilka minut przed końcem gotowania.
    Podawać. 
     Ela Połowniak.

    OdpowiedzUsuń
  25. Zupa pieczarkowa z makaronem.

    Składniki;
    3 skrzydełka kurze
    1 pietruszka
    2 marchewki
    30 dag mrożonych pieczarek poltino
    sól, pieprz, ostra papryka
    2 łyżki śmietany 18%
    ziele angielskie, liść laurowy
    natka pietruszki
    makaron ( u mnie kokardki) 10 dag
    1 łyżka masła



    Przygotowanie;
    Mięso umyć a następnie zalać wodą. Dodać warzywa w całości, ziele, liść laurowy i gotować rosół do miękkości. Pieczarki mrożone  poddusić na maśle kilka minut. Rosół przecedzić. Warzywa pokroić w kostkę, dodać podduszone pieczarki i gotować jeszcze kilka minut. Wrzucić pokrojone warzywa.
    W osolonej wodzie ugotować makaron. Zupę zabielamy śmietaną oraz doprawiamy do smaku.
    Podajemy z makaronem.
    Ela Połowniak.

    OdpowiedzUsuń
  26. Wilcza zupa, smaczna i rozgrzewająca.

    Składniki
    300 g mięsa mielonego
    1 mała marchewka
    kawałek pietruszki
    kawałek pora
    kawałek selera
    3-4 pieczarki
    1 mała cebula
    1/2 czerwonej papryki
    1-2 łyżki koncentratu pomidorowego
    curry
    chilli
    słodka papryka w proszku
    sól
    pieprz
    natka pietruszki
    łyżka mąki
    kostka wołowa
    liść laurowy
    2-3 ziela angielskie
    dodatkowo ryż

    1. Na początek musimy doprawić mięso solą i pieprzem. Formujemy z niego małe kuleczki i obsmażamy na oleju.

    2. Do garnka wlewamy około 1 l wody, kiedy się zagotuje dodajemy kostkę wołową, liść laurowy oraz ziele angielskie.

    3. Marchewkę i pieczarki kroimy w plasterki, selera, pora , pietruszkę, cebulę i paprykę w kostkę. Wszystkie warzywa dodajemy do wrzącej wody.

    4. Po kilku minutach dodajemy curry oraz usmażone pulpeciki. Doprawiamy całość koncentratem pomidorowym oraz przyprawami. Na koniec zaprawiamy zupę mąką. Podajemy z ugotowanym ryżem.

    OdpowiedzUsuń
  27. Cazuela- chilijski rosół

    Składniki

    6 kawałków wołowiny
    6 ziemniaków
    6 kawałków dyni
    1 marchewka
    1 cebula
    1 kolba kukurydzy
    1 szklanka fasolki szparagowej
    1/2 papryki czerwonej
    1 gałązka selera
    2 ząbki czosnku
    natka pietruszki
    oregano
    2- 2,5 l wody
    sól
    pieprz biały

    1. Mięso zalewamy wodą i gotujemy aż zmięknie. Ja miałam wołowinę pokrojoną już w kostkę.

    2. Marchewkę, fasolkę szparagową oraz paprykę kroimy w paski.

    3. Ziemniaki i cebulę obieramy tylko ze skórki.

    4. Kukurydzę dzielimy na 6 części. Jeżeli jest mała potrzebujemy 2 sztuki.

    5. Do miękkiego mięsa dodajemy całe ziemniaki, marchewkę, cebulę, kawałki kukurydzy, gałązkę selera i fasolkę.

    6. Kiedy ziemniaki będą prawie miękkie dodajemy dynię.

    7. Doprawiamy całość przeciśniętym czosnkiem, oregano, solą i białym pieprzem.

    8. Zupę podajemy posypaną dużą ilością posiekanej natki pietruszki.

    9. Z podanych składników powinniśmy otrzymać 6 porcji. W każdej musi znaleźć się kawałek mięsa, kukurydzy, dyni oraz ziemniak.

    OdpowiedzUsuń
  28. Zimno, szaro i ponuro, więc trzeba się rozgrzać warzywami w gęstej zupie indyjskiego pochodzenia: dhal.
    Można do niej użyć różnych warzyw i przypraw, a więc...dhal po mojemu.

    Składniki:

    marchew mrożona firmy Poltino – ½ opakowania
    szpinak liście krojone porcjowane firmy Poltino – 20 dkg
    batat – 1 mały
    dynia surowa – 20 dkg
    cebula duża – 1 sztuka
    czosnek – 1 ząbek
    papryczka pikantna czerwona – 1 szt.
    imbir świeży – 3 cm
    czerwona soczewica – 1 szklanka
    pomidory krojone – 1 kartonik (ponad 300 dkg)
    kolendra/natka pietruszka do posypania (1/2 pęczka)
    olej rzepakowy do smażenia 2-3 łyżki
    1 litr wody

    przyprawy:

    kurkuma mielona – 1/3 łyżeczki
    curry – 1/3 łyżeczki
    kumin w ziarnach – ½ łyżeczki
    gorczyca biała – 1/3 łyżeczki
    sól,
    pieprz czarny mielony
    kardamon – szczypta
    liść laurowy -1 szt.
    goździki -1 szt.
    cynamon – szczypta
    pieprz Cayenne – szczypta
    gałka muszkatołowa – szczypta

    Wykonanie:

    Cebulę, czosnek, papryczkę (pestki wyrzucić, nie przecierać oczu !) i imbir drobno posiekać.
    Dynię i batata pokroić w kostkę.
    Soczewicę wypłukać na sicie.
    Kolendrę/natkę pietruszki pokroić.
    Na patelni rozgrzać olej, wsypać przyprawy niemielone: kumin, gorczycę, liść laurowy, goździk i uprażyć.
    Dodać cebulę, czosnek i imbir. Podsmażyć mieszając.
    Wsypać dynię i batata, smażyć mieszając ok. 7 minut.
    Wrzucić do garnka, dodać pomidory z kartonika, soczewicę, marchewkę mrożoną, mrożony szpinak i wodę.
    Doprowadzić do wrzenia i gotować około 20 minut, aż warzywa będą miękkie.
    Uważać, by nie przywarły do garnka, bo zupa zrobi się gęsta (taka ma być).
    Pod koniec gotowania dodać przyprawy mielone.
    Podgotować, aby smaki się przemieszały. Posypać kolendrą/pietruszką.
    Smacznego ! Zupy starczy na dużą rodzinę.:)






    OdpowiedzUsuń
  29. Zakochałam się w tej zupie od pierwszego spróbowania, więc myślę że i Tobie się spodoba ;)

    Chorwacka zupa Maneštra

    Składniki dla 4 osób:
    4 duże ziemniaki
    1/3 opakowania mrożonej włoszczyzny Poltino
    1 szklanka ciecierzycy
    1 puszka kukurydzy
    1 puszka białej fasoli
    30 dkg boczku wędzonego
    3 liście laurowe
    3 ziela angielskie
    sól, pieprz do smaku
    2 łyżki posiekanej natki pietruszki (może być mrożona)
    2 ząbki czosnku
    kilka listków selera naciowego
    opcjonalnie 1 kostka drobiowa chorwackiej podravki (vegety)

    Sposób przygotowania:

    Ciecierzycę zalewamy wodą i zostawiamy na całą noc. Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i przekładamy wraz z ciecierzycą do garnka. Lekko solimy,dodajemy ziela angielskie,liście selera oraz liście laurowe, mrożoną włoszczyznę Poltino, zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu ok 30 minut. Połowę boczku kroimy na ok 3mm plasterki i wytapiamy na patelni tworząc chipsy. Resztę kroimy w kostkę i również smażymy. Do wytopionego boczku dodajemy posiekany czosnek oraz pietruszkę, mieszamy i przekładamy do naszych warzyw wraz z wytopionym tłuszczem z chipsów. Kukurydzę i białą fasolkę przelewamy wodą i wrzucamy do garnka. Mieszamy i gotujemy ok 1 godzinę. Dla polepszenia smaku naszej zupy możemy dodać jedną kostkę drobiową Vegety. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z chipsami boczkowymi i np. świeżą bagietką.

    Pozdrawiam,
    Asia (kuchniawczekoladzie.blogspot.com)

    OdpowiedzUsuń
  30. Krem brokułowy- dzięki zmiksowaniu składników, nawet Mąż je;)- nie, nie.. ząbki ma wszystkie, tylko brokuła nie lubi, ale jak go nie widzi to zje :D

    Składniki 3-4 porcje:

    2 ziemniaki
    1 litr bulionu warzywno-drobiowego
    1 brokuł mrożony Poltino
    1 łyżka pesto pietruszkowego
    1 duży serek topiony śmietankowy (100g)
    sól, pieprz do smaku
    1/3 łyżeczki mielonego rozmarynu
    Dodatkowo:
    groszek ptysiowy
    pestki dyni
    ziarna słonecznika

    Sposób przygotowania:

    Mrożone różyczki brokuła Poltino przekładamy do garnka wraz z pokrojonymi w kostkę ziemniakami. Zalewamy bulionem warzywno- drobiowym i gotujemy na małym ogniu ok 25 minut. Po tym czasie możemy odrobinę bulionu odlać (ja odlałam jakieś 2/3 szklanki), dodajemy pesto pietruszkowe i miksujemy na krem. Serek topiony kroimy na mniejsze kawałki, dodajemy do zupy. Stawiamy na małym ogniu i mieszamy cały czas aż serek się roztopi. Doprawiamy solą, pieprzem oraz suszonym rozmarynem. Podajemy z groszkiem ptysiowym oraz uprażonymi ziarnami słonecznika i dyni.

    Pozdrawiam,
    Asia (kuchniawczekoladzie.blogspot.com)

    OdpowiedzUsuń
  31. ZUPA GULASZOWA Z GROSZKOWYMI KLUSKAMI
    Aromatyczna, gęsta ,syta i rozgrzewająca zupa z dodatkiem mięsa i mnóstwem warzyw a do tego groszkowe kluseczki to idealna propozycja na chłodne dni.

    Składniki:
    Zupa gulaszowa:
    -1 op. mieszanki warzywnej POLTINO
    -40 dag mięsa wieprzowego
    -1 cebula
    -ok.3 szkl. wody
    -2 łyżeczki przecieru pomidorowego
    -2 łyżeczki mąki
    -sol,pieprz,liść laurowy,ziele angielskie,czosnek granulowany, majeranek, przyprawa do gulaszu

    Kluski groszkowe:
    Kluski groszkowo-jaglane:
    -1 szkl. groszku mrożonego POLTINO
    -5 dag kaszy jaglanej
    -12 dag mąki
    -1 jajko
    -sól,pieprz,czosnek granulowany


    Sposób przygotowania;
    1.Zupa: mięso kroimy w większą kostkę, cebulę w piórka. Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju i smażymy cebulę, dodajemy mięso i przyprawiamy. Wlewamy 2 szkl. wody i dusimy ok. 30 min. po tym czasie dodajemy warzywa dusimy do miękkości. W szklance wody rozrabiamy mąkę z przecierem wlewamy do gulaszu i gotujemy na wolnym ogniu do zgęstnienia. Ilość wody zależy od tego jaką chcemy otrzymać konsystencję zupy.
    2.Kluski groszkowe:.Groszek gotujemy do miękkości w osolonym wrzątku, blenderujemy. Kaszę gotujemy .Wystudzoną kaszę, groszek,jajko ,mąkę przekładamy do miski ,przyprawiamy i wyrabiamy ciasto. Gdy jest zbyt luźne dodajemy więcej mąki.
    Z ciasta formuje kulki w wielkości orzecha włoskiego, gotujemy w osolonym wrzątku.
    3.Podajemy na gorąco z gulaszem.

    Marta Matusiewicz


    OdpowiedzUsuń
  32. Zupa krem z marchewki i soczewicy z nutą chili

    Składniki:
    – 1 litr bulionu
    – 1 kg marchewki Poltino
    – 250ml mleka (np. roślinnego, u mnie migdałowe)
    – 150g soczewicy czerwonej
    – 2 cebule
    – 1 ostra papryczka
    – 2 ząbki czosnku
    – 1 łyżka oleju
    – 0,5 łyżeczki chili/ostrej papryki
    – sól, pieprz

    Przygotowujemy bulion i trzymamy go na małym ogniu. Cebulę kroimy w piórka, wrzucamy do garnka i szklimy na łyżce oleju wraz z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Ostrą papryczkę kroimy w mniejsze kawałeczki i dorzucamy do cebuli, całość chwilę dusimy pod przykryciem. Soczewicę płuczemy kilkukrotnie na sitku, aż woda spod niej będzie czysta. Warzywa w garnku zalewamy bulionem, dorzucamy soczewicę wraz z marchewką i gotujemy do miękkości marchewki i soczewicy. Na koniec dolewamy mleko, doprawiamy chili, solą i pieprzem i miksujemy za pomocą blendera do otrzymania konsystencji kremu. W razie potrzeby doprawić.

    Martyna Jacko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie dostałam zdjęć do przepisu.

      Usuń
    2. Wysyłałam na kulinarneprzygodygatity@gmail.com. Teraz wysłałam na oba maile, proszę sprawdzić. Pozdrawiam :)

      Usuń
    3. W treści konkursu był podany prawidłowy adres na który trzeba wysyłać fotki.

      Usuń
  33. Zupa krem marchewkowo-cieciorkowa z nutą pomarańczy

    Składniki:
    – 1l bulionu
    – 650g marchewki Poltino
    – 400g namoczonej ciecierzycy (lub 1 puszka)
    – 2 cebule
    – 1 ziemniak
    – skórka z 1/2 pomarańczy
    – 1 łyżka oleju
    – 1 łyżeczka papryki słodkiej
    – 1/3 łyżeczki chili

    *opcjonalnie: prażony słonecznik, makaron

    Jeżeli nie używamy puszkowanej ciecierzycy: suchą ciecierzycę umieszczamy w sporym garnku, zalewamy dużą ilością zimnej wody i odstawiamy na całą noc do napęcznienia. Następnego dnia odcedzamy ją, płuczemy i zalewamy zimną wodą wraz z sodą, gotujemy ok. 40 minut. Pianę, która będzie zbierać się nad wodą regularnie usuwamy.
    Przygotowujemy bulion. Cebule oraz ziemniaka obieramy i kroimy w kostkę. W garnku, na łyżce oleju dusimy pod przykryciem cebulę i ziemniaka ok. 15 minut (aż zmiękną) od czasu do czasu mieszając. Na sitku płuczemy cieciorkę (puszkowaną lub gotowaną), część odkładamy do dekoracji, a resztę dorzucamy do garnka. Wszystko zalewamy gorącym bulionem, dodajemy marchewkę, skórkę z pomarańczy, paprykę słodką, chili i gotujemy ok. 15 minut. Po tym czasie wszystko miksujemy na gładki krem. Zupkę podajemy posypaną prażonym słonecznikiem i cieciorką, możemy również dodać makaron.

    Martyna Jacko

    OdpowiedzUsuń
  34. Jesienią straszliwie brakuje mi ciepła. Pragnę upału! Marzę o żarze! Chcę się rozgrzać!
    Na szczęście są rozmaite sposoby na podgrzanie domowej atmosfery, nawet gdy za oknem plucha i chłód.

    Jednym z najskuteczniejszych, jakie znam, jest zupa-krem z czerwonych warzyw. Pikantna, pełna słonecznych witamin, dobrze doprawiona, z domowymi paluszkami grissini - idealne rozwiązanie dla zmarzlucha. Polecam, bo jest naprawdę godna uwagi, nie tylko jesienią! :)

    ROZGRZEWKA ZAPEWNIONA,
    czyli CZERWONA ZUPA PIECZONA

    SKŁADNIKI

    1 l bulionu warzywnego
    1/2 opakowania marchewki POLTINO (http://www.poltino.pl/produkty,650/marchew)
    1 korzeń pietruszki
    2 pory (jasna część)
    2-3 ząbki czosnku
    1 kg dojrzałych pomidorów
    2 średnie czerwone papryki
    50 g sera feta
    1/2 słoiczka mieszanki grillowanych papryk, suszonych pomidorów i oliwek
    grecka bazylia
    sól
    pieprz

    PRZYGOTOWANIE

    Papryki i pomidory kroimy na cząstki i oddzielamy gniazda nasienne. Dorzucamy do nich marchewkę POLTINO.
    Pokrojoną mieszankę umieszczamy w formie do pieczenia, posypujemy ziołami, pokrojonym na plasterki czosnkiem, solą, pieprzem oraz polewamy oliwą (ze słoiczka z grillowanymi warzywami).

    Pieczemy w 200°C przez około 30 minut.

    W międzyczasie pozostałe warzywa obieramy i kroimy w plastry.

    Podsmażamy całość na oliwie.

    Do warzyw dodajemy podpieczone papryki i pomidory, mieszane warzywa z oliwy, a całość zalewamy bulionem.
    Gotujemy, aż najtwardsze z warzyw zmięknie. Następnie zupę miksujemy blenderem i przecieramy na sicie.
    Zupę podajemy z pokruszonym serem, ziołami, a ja dodaję do niej także domowe paluszki grissini (z ciasta francuskiego pociętego na paseczki, posmarowanego jajkiem i posypanego przyprawami - piekę je czasami razem z warzywkami, oszczędzając czas).

    Mniam! :)

    P.S. Fotografie zaraz wyślę e-mailem! :)
    Mirka Wawrzyniak

    OdpowiedzUsuń
  35. Zupa z brukselki, brokuła i ziemniaków :)

    Składniki na zupę:

    – 200 g brukselki
    – 100 g brokuła
    – 350 g ziemniaków
    – 1 marchewka
    – 1 cebula
    – 1 łyżka masła
    – 1 litr bulionu drobiowego
    – 3 gałązki natki pietruszki
    – sól
    – pieprz

    Składniki na 3-4 porcje. Warzywa dajemy świeże lub mrożone w zależności co mamy pod ręką.

    W garnku rozpuszczamy masło i podsmażamy cebulę drobno pokrojoną. Marchewkę obieramy i tniemy w talarki. Dodajemy do cebuli, podsmażamy 1 minutę i dodajemy bulion. Brukselkę obieramy z zewnętrznych liści i kroimy na pół, większe kroimy na 4 części. Brokuł rozrywamy na różyczki. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Warzywa wrzucamy do zupy, dodajemy posiekaną natkę pietruszki i gotujemy do miękkości. Zupę doprawiamy solą i pieprzem.

    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  36. Jesienią pierwsze skrzypce gra u mnie złoto-pomarańczowa dynia. Nawet kolorystycznie pasuje do tej pory roku - soczysty pomarańcz i jeszcze tylko odrobinę letniej zieleni. Dynia to wszechstronne warzywo, które potrafi ogromnie urozmaicić wachlarz kulinarnych możliwości, a jej delikatna słodycz wprost doskonale się komponuje z różnymi smakami. Właśnie o tej porze roku często przygotowuję gęstą, rozgrzewającą warzywną zupę z soczewicą, dynią i papryką. To wspaniała propozycja, która zawiera same naturalne składniki: marchewkę, seler, pietruszkę, pora, wszechstronną dynię, zdrową soczewicę, cebulę, paprykę, cukinię i pomidory. To dobry pomysł na sycący obiad, szybką przekąskę w ciągu dnia lub zdrową kolację – lekki, ale jednocześnie pożywny posiłek. Taka zupa dostarczy nam zdrowych składników odżywczych, dzięki czemu poczujemy przypływ energii i dłużej nie będziemy głodni.
    Potrzebujemy:
    - 450 g mrożonej włoszczyzny Poltino
    - 2 łyżki oleju rzepakowego
    - 1 cebula
    - 1/2 szklanki czerwonej soczewicy
    - 750 g dyni (użyłam dyni muszkatołowej)
    - 2 czerwone papryki
    - 1 cukinia
    - papryczka chili (do smaku)
    - 1 kg ( 2 opakowania) passaty pomidorowej (przecieru pomidorowego)
    - sól morska, czarny pieprz, 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku (do smaku)

    W garnku na 1 łyżce oleju zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodać drugą łyżkę oliwy i wsypać czerwoną soczewicę, następnie dodawać po kolei warzywa, w międzyczasie co chwilę je mieszając: w pierwszej kolejności mrożoną włoszczyznę Poltino, następnie obraną i pokrojoną w kostkę dynię, później paprykę, cukinię, na koniec dodać pokrojoną w kosteczkę papryczkę chili. Warzywa chwilkę podsmażyć i wlać przecier pomidorowy. Doprawić solą, pieprzem, papryką w proszku, wymieszać i zagotować. Zupę dusić pod przykryciem około 15 minut, aż warzywa będą miękkie. Podawać z posiekaną natką pietruszki.
    Bardzo polecam i zachęcam do wypróbowania:-)

    OdpowiedzUsuń
  37. Troszkę przełamię konwencję konkursu, bo wbijam nie z daniem-zupą, ale z mega odjechaną przystawką ! Przystawką, która smakiem przyćmić potrafiła nie jedno danie główne w mojej kuchni :-D Eksperymentując w garnkach, w poszukiwaniu "tego smaku" trafiłam przypadkiem na całkiem fajne połączenie wątróbki, soczewicy,szpinaku, suszonych pomidorów z oliwy i czosnku :-) Potrzebowałam patentu na coś do chlebka domowego, coś na ząb do szkoły dla dzieciaków, na śniadanie lub kolację :-) Dość miałam wędliny sklepowej i żółtego sera... nafaszerowanych Szanownym Mendelejewem ! Receptura wymagała dopracowania co do ilości poszczególnych składników, ale metodą domową ( czytaj prób i błędów) doszłam do perfekcji jego smaku :-) Oto On- "Wać Pan Pasztet Szlachecki " lub jak kto woli : "Hummus z soczewicy, wątróbki i czosnku w pomidorach " :-)
    Składniki: 40 dag wątróbki drobiowej,1 opakowanie szpinaku , 4 duże cebule, łyżka masła, 4 ząbki czosnku, szklanka ugotowanej soczewicy ( lub w wersji dla leniwych soczewica z puszki), słoiczek suszonych pomidorków z oliwy, pieprz kolorowy. Wątróbkę dusimy z cebulką na maśle,szpinak dusimy na odrobinie masełka osobno na drugiej patelni- dodając ząbek czosnku. Dwie minuty wystarczą. Studzimy. Soczewicę moczymy i gotujemy, studzimy i odcedzamy. Do miski przekładamy wątróbkę z dodatkami,szpinak, czosnek i soczewicę- traktujemy całość blenderem przez około 4-5 minutek. Dodajemy pieprz i pokrojone w cienkie paski pomidory, łączymy i przekładamy do miseczek lub słoiczków. Dajemy na dwa kwadranse do lodówki i... smarujemy pyszny, chrupiący i jeszcze troszeczkę ciepły wiejski , domowej roboty chlebek :-) Ogórek małosolny w tym towarzystwie sprawi, że będziemy w raju :-) ( Ja nie solę, bo wolę ciut więcej popieprzyć kolorowym pieprzem świeżo mielonym- i smak jest lepszy :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za przepis, ale nie jest on zgodny z regulaminem.

      Usuń

Prześlij komentarz